.

Aromaterapii a vůním jsem se začala věnovat před pár lety. Absolvovala jsem jeden malý večerní seminář na téma aromaterapie pro ženy a jinak se spíš dovzdělávám sama doma podle publikací a blogů. Vůně je s naším bytem hodně spojená – po aromaterapii sáhnu ihned, když nás něco bolí, trápí. Dost na ni sázím pro důležité události jako porod, nová práce, při nemocech, pro návštěvy. V článku jsem vyzvdvihla šest top esenciálních olejů (EO), bez kterých si moji krabičku vůní nedokážu představit. 

Na začátek by bylo dobré říci, že nejsem vyškolený aromaterapeut a moje poznámky jsou čistě odpozorované nebo obecně známé. Píšu ze svý zkušenosti, jak mi co voní a pomáhá. Na aromaterapii doma můžu doporučit difuzér. Dlouho jsem používala klasickou aromalampu se svíčkami, nicméně to má několik nevýhod. Těch svíček (odpadu) je prostě moc, když se tomu věnujete. A vůně z odpařované vody, která je právě zahřátá a přepálená svíčkou, není úplně taková, jaká má být a voní trochu jinak. Není to ani nejzdravější způsob používání esenciálních olejů. O tom jsem se přesvědčila, jakmile jsem si domů přinesla první difuzér. Je to ohromný rozdíl a z difuzéru EO voní tak nějak opravdověji. 

Celou dobu svého zájmu o aromaterapii používám knihu Aromaterapie do kapsy, kde je skvěle popsaný proces, jak a z čeho se EO vyrábí, pak jednotlivé druhy a k čemu slouží. Jsou tam texty i o rostlinných olejích a hydrolátech, které taky ráda používám. Pro další informace ráda využívám web Biooo nebo blog a stránky Nobilis Tilia

Důležitý je taky říct, abyste dávali pozor na děti a oleje nikdy nepoužívali přímo na kůži (pouze u výjimek), pokud využijete aromaterapii třeba k masážím. Důležité je použít vždy nějaký nosný, rostlinný olej, do vany hydrofilní, aby se rozpustil, případně sůl nebo mléko. Doporučuji pak zajistit správné dávkování, moc oleje na kůži může opravdu uškodit.

A teď moji oblíbenci!

tea tree

levandule

eukalyptus

Zázrak na všechno a hlavně takový malý bůh v domácí lékárničce. Je to totiž nejsilnější přírodní antibiotikum. Skvěle poslouží při začínajících obtížích – jako je opar, chřipka alá něco na mě leze a na kašel nebo astma. Na drobné poranění, říznutí, svědění kůže. Skvěle se hodí i v domácnosti – do čističe proti bakteriím a plísním, odpuzuje hmyz a voní krásně svěže – takže pro úklid domácnosti ideální. Tento můžete použít přímo na kůži. Mně se osvědčuje na opary a do vany, když mi není moc dobře. 

Snad nejuniverzálnější olej, který by neměl nikde chybět. Nádherná vůně do skříně, na praní, na úklid. Dá se používat pro menší děti i v těhotenství – i přímo na kůži. Působí skvěle na psychiku – uklidňuje, uspává, je úžasný na masáže. Je super na kůži při drobném poranění, akné nebo na spáleniny. Já ho nejčastěji  používám po podnutí komárem. Skvěle taky působí na duševní rovnováhu a mysl. 

Jakmile na nás leze chřipečka, bolest v krku, rýma. Tenhle olej kupuji opravdu často. Buď na inhalaci proti rýmě nebo bolesti v krku, nebo na masáž hrudníku při kašli. Prostě na cokoli s dýchacími cestami. Jeho svěží vůně taky provoní obývák a dodá takovou energii, ráda ho dávám po úklidu, člověk má pocit svěžesti a čistoty. Super před návštěvou, zlepšuje totiž náladu a pomáhá při únavě. Tip – použijte ho jako masážní olej při reflexní masáži chodidel. 

geránium

kardamom

máta peprná

Můj nejoblíbenější olej na holčičí potíže. Říká se mu ženský olej a jeho vůně je fakt smyslná. Používala jsem ho při menstruačních bolestech, skvěle totiž působí na hormonální balanc. Svůj účinek má hlavně pro psychiku – uklidňuje přecitlivělost, úzkost, stres. Pomáhá překonat strach a smutek. Míchala jsem ho do rostlinného oleje spolu s dalšími oleji k vytvoření masážního roll-onu na podbřišek proti křečím. Osvědčil se mi a ta vůně je prostě romanticky boží. Teď ho mám v paměti při cestě do porodnice, aby uklidnil můj strach. 

Pro mě je tohle olej optimismu. Když nevím, čím provonět náš byt a chci cítit radost, pozitivní energii -hřejivý kardamom je prostě teplo domova a huňatý ponožky v jednom. Voní lehce kořenitě, pomáhá dobrému trávení, při nadýmání a nevolnosti. Dávám ho, když se chci soustředit, protože napomáhá koncentraci a navozuje mi radost. Největší spotřebu mám o Vánocích, protože se k nim skvěle hodí. Smíchejte s pomerančem, dejte si kakao a máte vánoční idylku jak vyšitou.

Chladivá svěží vůně louky, která povzbudí, dodá elán a dokonale provoní byt, ve kterém máte pocit, že je krásné léto. Osvědčila se mi při nevolnostech (hlavně v těhotenství), když mě bolelo břicho, skvěle působí na nervozitu a uklidňuje. Máta je skvělá na svalové bolesti, protože má opravdu chladivý účinek. Ale bacha – nedávejte si ho do vany, jinak vám bude fakt kosa. A určitě se hodí při dýchacích potížích a nachlazení.