Byly doby, kdy jsme si barvila vlasy chemickou barvou, bylo mi jedno, jaký mám šampon a myla jsem si je každý den. Tyhle doby uplynuly a místo všech chemických přípravků mám jen ty přírodní. A moje vlasy jsou o hodně hezčí a zdravější, než bývaly. Tady jsou moje tipy.
TUHÝ ŠAMPON
V rámci ušetření odpadů jsem před rokem a půl objevila kouzlo tuhého šamponu. Od té doby jsem tekutý šampon měla jen jednou, když mi zrovna došly zásoby. Můj oblíbený je od slovenské značky Navia. Jejich šampony jsou zároveň s kondicionérem a velikost 50g mi vystačí cca na tři měsíce. Ale těžko měřit, používám vždycky dva zároveň – jeden doma, jeden na cvičení sebou nebo na cesty. Z těch tekutých jsou ale super značky Urtekram. Šamponem si umývejte pouze pokožku hlavy, ne konečky, ať je zbytečně neničíte.
JABLEČNÝ OCET
Zázrak, který se nevyrovná žádnému kondicionéru. Jablečný ocet v dobré kvalitě funguje perfektně na rozčesávání, dodává lesk a pomáha od svědící pokožky a je proti lupům. Nemůžu si to vynachválit a teď, když mám knížku Zachraň jídlo, mám v plánu si ho vyrobit sama. Jinak ho seženete i v bezobalových obchodech a většinou je lahev vratná. Juhů!
Nalijte asi tak panáka do hrnečku (200ml) a doplňte horkou vodou. Vymáchejte si v hrnečku konečky, spláchněte svoji hřívu, nechte působit (mezitím se třeba vydrbejte kartáčem) a opláchněte vodou. Vlasy nejsou cítit, jsou heboučké, lehoučké – miluju to.
OLEJ
Mandlový, arganový, sezamový, jojobový. Zakoupená směs v obchodě, nebo čistý olej – čas od času je dobré vlasy trochu promastit a dodat jim výživu. Na vlastnostni různých olejů bude samostaný článek, ale teď snad jen – rozetřete olej do vlasů, zamotejte a třeba celý večer nechte působit. Poté radši dvakrát umyjte, ale těšte se z toho, jak to pomáhá vašim konečkům a lesku. Můj oblíbený produkt je opět od značky Navia – posilňující vlasové sérum. Koupila jsem si ho na vypadávání vlasů, nádherně voní a vlasy mám po tom nádherně jemné, uhlazené a skvěle se mi rozčesají. Na konečky vlasů jsem si oblíbila životabudič na konečky vlasů od Havlíkovy apotéky. Občas po umytí a uschnutí si konečky promasíruji. Voní báječně a přijde mi, že vůbec neubývá. Mám už dva roky pořád to první balení.
VODY A OPLACHY
Občas je fajn udělat vlasům oplach, podle toho, co vás třeba zrovna trápí. Já sama občas udělám svým vlasům silný kopřivový čaj – na lupy a svědění pokožky a nebo rozmarýnový oplach na vypadávání. Můžete si taky koupitkvětovou vodu, která pomáhá rozčesávání, já jednou vyzkoušela růžovou, ale žádnej zázrak se nekonal. Hitem poslední doby je slaná voda – sea salt sprey, který je super na kudrnaté vlasy, koupíte ho ve skle a já i moje ségra si ho schválíme. Funguje tak trochu jako přírodní lak na vlasy a zkrotíte s ním i rozlítané vlasy, co trčí, kam nemají.
PÉČE
Roztřepené konečky zastřihávejte. Stříhejte vlasy pravidelně. Pokud nemáte extra složitý sestřih, zvládnete to hravě sami. Pokud se potřebujete svěřit do rukou profesionálů, vyberte si takové studio, kde jim záleží na tom, jaké produkty používají a zdali jim záleží na složení a původu. Já letos poprvé (po neuvěřitelných 10ti letech) vyzkoušela přírodní kadeřnictví,studio Oli Ola. Nechci se chlubit, ale vracela jsem se s takovou nádherou na hlavě, že jsem tam rozhodně nebyla naposledy. Doporučuju. A ten relax!
Krom tohohle na vlasy další produkty nepoužívám. Místo tužidla jsem si nedávno vyrobila domácí gel na vlasy z uvařených lněných semínek a barvím se přírodní hennou české značky VOONO. Nic víc, nic míň, protože nic dalšího moje vlasy nepotřebujou. Co jsou vaše tipy na super zdravé vlasy?:)