.

Po tomhle kondicionéru budete mít nádherně lesklé vlasy a tenhle krém je jen na noc. Tahle pasta bělí, tahle je na bolavé zuby a tohle mýdlo se perleťově třpytí, asi aby jste se třpytili taky. Kolik toho v koupelně máme, od ranní masek po laky na vlasy a kolik toho opravdu potřebujeme? Zjistila jsem, že zdaleka ne tolik.

Řeknu to upřímně a otevřeně. Už dva roky používám pouze a jenom přírodní kosmetiku a vlastně téměř všechno, co v koupelně mám. Došla jsem až k téměř bezodpadové koupelně, která je z části i minimalistická. Člověk zjistí, že toho potřebuje opravdu málo a taky že existuje třeba jedna věc, kterou můžete používat na všechno. Potřebujete denní krém, noční krém, rozjasňovací masku, pod make-up, nad make-up, třicet stínů, krém na tělo, krém na nohy, krém na ruce…Jako fakt? Doma jsme tohle vždycky všechno měli. Nejméně třikrát, protože to mamka nakupovala v mega baleních. Podél vany bylo vyrovnáno pět různých sprchových gelů a taky tolik šamponů. Do teď mě to vytáčí a snažím se to změnit. Jenže veškerá ta kosmetika je balená do plastů a kolikrát úplně zbytečně. Tím, že jsem se začala zajímat o bezobalový styl života a nakupovat tak, vím přesně, co si do svého těla dávám a ještě šetřím – a to jak svoji peněženku, tak planetu.

 

RANNÍ RITUÁLY

Místo několika krémů, které některé ženské vlastní, je dobré mít prostě jeden krém. Já mám ten, který vyrábí jedna paní u nás na vesnici. Z bambuckého másla, včelího vosku a bylinek. Jedna věc a hodně využití. Nějaký takový můžete sehnat v různých biobchodech nebo si můžete vyhledat v okolí workshop na výrobu kosmetiky a vyrobit si ho sami:) Když se chci večer víc namazat, používám hroznový olej Nebalena, kam si chodím s vlastní lahvičkou. Používám ho na celé tělo, na nohy, na konečky vlasů a na obličej. Podobně se dá používat kokosový olej, mandlový nebo slunečnicový a spoustu dalších. Žádné tělové mléko. Všechny tyhle věci se dají různě po republice sehnat jako stáčené nebo alespoň ve skle, které můžete znovu použít.

Místo peelingů (co obsahujou mikroplasty) a dalších věcí, kterýma si chcete odrbat obličej, jsem začala používat černé mýdlo od Almara soap, které funguje úžasně a dá se koupit vlastně úplně bez obalu. Takže hup šup, mýdlo, krém a je to. Vůně mám už hrozně dlouho a taky dlouho mít budu, protože jsem si nějak odvykla je používat denně. Make up nepoužívám, a když, tak jen velmi příležitostně (i ten je na přírodní bázi, ovšem není bezobalový, protože ho mám prostě dlouho) a stejně tak i pudr , který na sebe hodím párkrát v létě. Mám štěstí, že moje pleť je celkem zdravá a tak se obejdu bez jakýchkoli dalších přípravků. Díkybohu za to. Z dalších malovátek vlastním jednu tužku, jednu řasenku, maximálně dvoje nebo troje stíny a ty jsem na sobě neměla několik měsíců. Podle mě je ženská krásná, když je šťastná a nenamalovaná:)

Ohledně čištění zubů se přiznám, že mám pořád přírodní zubní pastu v plastové tubě, ovšem pozor, nově mají v Nebalenu pastu i na váhu. Jenže mi vůbec nechutná. Takže zůstávám u obalové čistě přírodní značky Pleva. Mimo to mám podomácku vyrobenou pastu z kokosového oleje a tu a tam ji občas použiju místo té běžné. Samozřejmostí je bambusový kartáček, což je v zerowaste koupelně number one věc. Jako doplňkovou věc během dne používám kořen na čištění zubů Yoni. O tom více v nějakém dalším článku. Pokud jde o deodoranty nebo antiperspiranty (já furt nevím, jaký je mezi tím rozdíl), vyzkoušela jsem jich hodně a stálice u mě bude slovenská značka Ponio. Jejich pazúch, přírodní deodorant, nádherně voní a navíc je možné ho znovu doplňovat, stačí dokoupit náplň, rozehřát ve vodní lázni a znovu naplnit. Pokud obal odejde, je možné ho zkompostovat🙂 Variantou může být skleněný roll-on a stáčený deodorant v bezobalovém obchodu. Ten mi ale moc nevyhovuje, protože je mokrej:)

 

VEČERNÍ HÝČKÁNÍ

Schválně, když se jdeme večer hýčkat do sprchy, kolik toho potřebujeme a kolik toho je v plastovém obalu? Sprcháč, šampon, kondicionér, sprej na konečky, tělové mléko, vůně do koupele…Spousta věcí na běžné denní mytí se dá sehnat v tuhé variantě – tuhé mýdlo, jak na ruce tak na tělo, tuhý šampon. Pokud chci sprcháč, zajdu si opět do Nebalena s vlastní lahvičkou (od bývalého šamponu), stejně tak je to s šamponem a kondicionérem. Ovšem musím vám doporučit jednu věc, na kterou teď nedám dopustit. Jsou tu tuhé šampony opět od Ponia nebo Navia, které vlasy tak krásně zjemní, že žádný balzám nepotřebuju. Jednou týdně je přelévám jablečným octem, který se dá sehnat v skleněných zálohovaných lahvích. Vlasy jsou potom úplně boží. Na konečky používám již zmíněný olej, občas jako zábal na několik hodin, občas jen na poťaplání před spaním. Na pokožku hlavy mám jedno přírodní tonikum, protože bojuju z příšerným vypadáváním vlasů, stejně tak si vlasy oplachuju čajem z kopřiv a rozmarýnovým olejem. To vše si vyrobíte doma a nemusíte vůbec nic kupovat. A když už, tak je to ve skle a to já vždy hodlám použít znovu na něco jiného. No a nic jiného na své tělo nebo vlasy nedávám. Není to potřeba. Během těch dvou let, co jedu jen přírodní kosmetiku, se mi vlasy zlepšily tak, že stačí opravdu málo k jejich údržbě. Nemám lak, nepoužívám tužidlo, už je nežehlím ani nenatáčím. Jsou zdravé, lesklé a jediné, s čím bojuju, je to vypadávání.

 

A TAK OBECNĚ

Pokud jde o běžné věci, které děláme jen občas, i tam se dá spousta obalů a plastů ušetřit. Třeba místo pěny do koupele si pořiďte esenciální olej a nakapejte pár kapek do vody. Co na tom, že nemáte pěnu. Pro drbání si místo peelingů nebo umělých houbiček raději sáhněte pro přírodní lufu, dřevěný kartáč a nebo mořskou houbu na mytí, která odstraňuje odumřelý buňky na kůži. Co se týče odličování, je tu pár možností – zaprvé, odlíčit se můžete olejem, který jsem již zmiňovala dvakrát výše. Místo běžných tamponků na odličování můžete použít jak tu mořskou houbu, která se prodává i v menší velikosti a nebo pratelné tamponky, které si můžete v klidu vyrobit i doma. Mně jich stačí pět. Místo dvaceti čističů na záchod, vanu, umyvadlo si pořiďte nebo vyrobte jeden univerzální čistič, který je přece jen ekologicky šetrnější. Stáčet se dají dneska už v kdejakém městě. Při ženských dnech volte menstruační kalíšek nebo jinou alternativu a při holení se vraťte ke kořenům – ke klasickému železnému holítku. Já si na něj brousím zuby, až doplýtvám staré balení jednorázových žiletek. Možnost je i depilátor, ale na to já nemám koule:)

Nespočet obalů ušetříme tímhle stylem používání věcí v koupelně. Stejně tak nespočet druhů chemie se nám nedostane pod kůži, protože se zaměříme na přírodnější věci. Méně je někdy více a v tématu života bez odpadu to platí dvojnásob. A co je Vaše nej vychytávka, kterou šetříte obaly v koupelně?:)

 

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *