.

Ideální ráno si každý z nás představuje určitě jinak. Někdo by chtěl být schopný vstávat v pět, aby stihl ráno běhat, někdo si naopak chce přispávat, protože mu nevadí ponocování. Někdo snídá v metru pečivo koupený v Albertu, někdo si zakládá na snídaních v poklidu. Tady je tip na úžasné pomalé ráno, kdy nic nemusíte a chcete nastartovat svůj den s elánem.

Tělo spí. Je dobré ho pomalu probudit, nejlépe zevnitř i zvenku. Proto se ráno ráda rozdýchávám.
Na doporučení kamaráda jsem se kvůli imunitě začala nedávno zajímat o Wim Hofovu metodu. Je to metoda dýchání a postupného otužování. Sám Wim Hof je schopný běhat maratony v mrazivých podmínkách jen v kraťasech. Drží rekordy v nejdelších ledových koupelích a je přezdívaný ledový muž. Přečtěte si o něm něco, je to zajímavý. Každopádně jeho dechová cvičení Vám zaberou maximálně dvacet minut (ale můžou i déle) a nastartují tělo energií. Třicetkrát se pomalu rozdýcháváte, hlubokým dechem a po vydechnutí zadržíte dech na jak dlouho jen můžete. Budete překvapeni, jak dlouho jste schopni to vydržet. Poté stačí jeden velký nádech, zadržení dechu na patnáct sekund a opět výdech. Tohle kolo opakujte třikrát, pokud máte čas, klidně vícekrát. Já teprve začínám a už vydržím bez dechu po výdechu kolem dvou minut. A to, jak se člověk cítí potom, je pohádkové probuzení. Přesná metoda pak ještě zahrnuje postupné otužování ve sprše až ledovou vanu, kam se třeba jednou postupně dostanu:)

Přesný popis metody najdete tady: https://www.wimhofmethod.com/

Doplňuji to malým odpočinkem, uklidněním dechu a malou jógou. Pár pozdravů Slunci, poděkování za nový den, představy, jak bude bájový. Protáhněte svoje tělo, je to to nejlepší, co pro něj můžete pravidelně dělat. Pokud nemáte náladu cvičit přímo jógu, jak ji znáte, zkuste jin jógu. Ale volte ji spíš v den, kdy se nebudete moc namáhat. Jinjoga rozhýbává tělo trochu jiným způsobem:) Nebo se prostě jen protáhněte, od hlavy, přes zápěstí, až po nohy. I to tělu strašně prospívá.

A nejdůležitější? Snídaně. A moje oblíbené heslo – hlavně si to udělejte hezký. Vedle vlažné vody s citronem je důležité jídlo. Snídani si dejte vydatnou, takovou, jakou ji máte nejraději. U mě se v misce nejčastěji objevuje rýžová nebo ovesná či jádlová kaše, s mixem ořechů, sušeného a čerstvého ovoce. Doplním to super-potravinami jako chia semínky, maca práškem, vyhraju si s ozdobením a krása je na světě. Snídaně může být i pastva pro oči.
Nechte být telefon, facebook nebo instáč. Nezapínejte televizi. Buďte jen vy a vaše pomalé ráno. Nasajte ten klid v bytě, co se právě probouzí. Koukejte z okna a pomalu snídejte. Přikrejte se dekou. Nejraději ale snídám ve dvou, s mojim Martinem. Třeba o víkendu, palačinky. On smaží a já zdobím a máme z toho rituál:)

Protažený, najedený člověk se svěží energií je lepší, než právě vstalý bručou. Na cestu do práce si do skleněného hrnečku vezmu čaj sebou a v metru se zahřívám. Dostala jsem k Vánocům Joco cup a tak jsem si na něj zvykla, že už mi ráno něco teplého v žaludku skoro chybí.

Nezabývejte se ráno těžkými věcmi, nezahlcujte se zprávami, mějte ještě volnou hlavu. Budete toho muset spoustu vyřešit přes den, pokud jdete do práce, na schůzku, cokoli….Tak si aspoň věnujte to ráno, kdy bude ten čas jen a jen váš. Mějte se rádi a pečujte o sebe. Uspěchaných dnů máme všichni i tak dost. Zkrátka se probouzejte pomalu:)