.

Už je tomu přes rok, co bydlím s mojim Martinem v jeho krásném bytečku. Poprvé s chlapem:) No a je to boží. Člověk se musí adaptovat na zvyky druhého, nějak uskromnit ty svoje a sladit vkus a pravidla. Zároveň je tu taky prostor pro vytvoření nových, společných věcí. Některé jsme právě my dva spolu vyrobili, něco jsem donesla já, nějakou vychytávku tu už měl on a třeba vám nějaký nápad pomůže, jak co doma uspořádat nebo pro radost vytvořit. Nebo Vám to dodá inspiraci na dárky pro Vaše nejbližší.

VĚCI, CO JSME SPOLEČNĚ VYTVOŘILI

Asi největší a nejšikovnější věc, kterou jsme společně v bytě vytvořili a mělo to největší zásah do bytu jako takového, byly držáky na naše kola. Bydlíme v bytě 2+1 s celkem malou kuchyní. V té taky dřív Martinovo kolo v pohodě stálo. Jenže pak jsem přišla já se svým horákem a problém s názvem nemůžu se tady ani hnout byl na světě. Nutně jsme potřebovali kola umístit jinam, a protože byla jedna zeď v obýváku kompletně volná, přímo si o to říkala. Nechali jsme vyrobit nerezové pláty s malými kulánky, na které se kola posadí. Díky jejich šířce se gumy vůbec neodírají o zeď. Já jsem v našem sportovním obchodě koupila horolezecké skoby, karabiny a pevné lanko a jednoduchým obtočením kolem sedlové trubky zahákneme kola do skoby. Máme tak dvě nad sebou ve sklonu cca 45 stupňů a už jsme si na ně tak zvykli, že je to nedílný dekorační doplněk obýváku, když zrovna nikam nejdeme:)

Abstraktní barevný obraz namalovaný litou technikou jsme spolu vytvořili na Martinovi narozeniny ještě tehdy u mě v bytě. Bylo to pro něj takový překvápko. Malování je můj koníček, i když se mu teď už moc nevěnuju. Litá technika a abstraktní obrazce mě ale bavili ze všeho nejvíc. Bylo srandovní pozorovat Martina (kdo ho zná, ví, jak precizní, spořádanej člověk to je – chlap, vše má logiku, řád), když měl zrovna někam nalít barvu. Jen tak. Bez přemýšlení, řádu, jen podle pocitu. Prsknout to tam. Po chvíli jsme se ale uvolnili a namalovali tak své veledílo. Pak jsme si uvědomili, jak se barvami skvěle hodí k nám do ložnice. Jako dárek tuhle aktivitu doporučuju. Je to neuvěřitelně zábavný, malovat ve dvou.

S přistěhováním k Martinovi jsem musela razantně změnit jednu věc. Zavedla jsem třídění odpadu! Ano, on to předtím nedělal a mně, zastáncem eko věcí a člověkem, který se snaží snížit odpad, kde se dá, to vadilo. Třídění odpadu je základ. Abych zužitkovala věci, které člověk doma objeví nebo mu tak přistanou pod rukou, vyrobila jsem nám koš na papír. Z papírového odolného boxu od Persilu, když nám došel prášek. Polepila jsem krabici papírem, elegantně jsem na ni napsala slovo PAPÍR a vualaa, krása je na světe. Stačí popadnout, před domem vysypat a znovu použít. Krabice je to fakt odolná, už funguje rok, bez známek opotřebení:) Na plast máme kovový koš a v budoucnu to plánujeme všechno schovat pod nějakou skříňku s pultem.

Nastěhování a přeorganizování celýho bytu byla taky jedna věc, která měla zásadní vliv na to, jak to teď bude v bytě vypadat. Donesla jsem svou tunu knih, tunu, která se stále rozrůstá, a protože mám ráda, když jsou knížky vidět, máme denně na očích takovou malou knihovnu. Zároveň je v bytě víc kytek a Martin už mě brzdí, protože jinak by to byla u nás doma taková malá urban jungle. Ale takovou si jednou stejně přeju. Do obrovskýho prosluněnýho pokoje v baráčku. Pokud zrovna taky nemáte kytky kam dát, vytvořte si závěsný květináč. Je to tuze jednoduchý.

MALÉ MILÉ DESIGNOVKY

Miluju šikovný design, věci, co někdo vyrobil ručně a s láskou, věci, co mají příběh. Zbožňuju všechno ladit do barev a v příštím životě bych opravdu chtěla zkusit být interiérový designér. Teď mi ovšem musí stačit pár vychytávek, které si doma hýčkám a mám z nich pořád radost.

Nejkrásnější skleněný set svícnu, domečku pro kaktusy a terária pro tilandsii, jsem dostala od maminky k Vánocům. Jde o umělecké kousky od jedné slečny z Litomyšle, která je vyrábí a prodává pod značkou Brumal Art. U věcí na kytky bych ale ráda zůstala. Nejlepší kauf za desetikorunu jsem sehnala v obchodě v Brně, když měla ségra promoce. Váza ležela v krabici u obchodu, co byl něco jako čínskej / starožitnosti / co dům dal. Je nádherná, keramická a bude mi připomínat prosluněný den promoce mé sestry. Ta mi kdysi na hodině keramiky vyrobila skvělou vázu, kterou mám na tužky a štětce. Tyhle dárky jsou nejlepší!

Jednou z nejpoužívanějších věcí, kterou máme na stolku, je česká karafa ze eshopu Econea s vybroušeným květem života na spodní straně. Je to skvostný kousek sám o sobě a prostě krásná „váza do interiéru.“ Stejně tak mi na tom stolku leží dřevěné podtácky od jedné švédské umělkyně. Má na nich vytištěné svoje malby a pořídila jsem je na design marketu ve Stockholmu. Nejkrásnější suvenýr z cest. Něco podobného můžete sehnat na českých designových údálostech, kterých je v dnešní době plno.

Nejužitečnější dekorací, která zároveň plní skvělý účel, je určitě aromalampa. My máme rovnou dvě – jednu tu měl Martin a jednu jsem si koupila od pána z naší vesnice, který vyrábí věci z keramiky. Nedílnou součástí je pak už moje celkem slušná výbava éterických olejů a neparfemované, sójové svíčky. Nemám to doma jen tak, aby nám to vonělo, ale zkoumám, který olej je na co účinný a podle různých bolestí nebo typu nálady vůně měním.  Na to se hodí mini knížka Aromaterapie do kapsy, takže skvělý dárek pro toho, kdo se zajímá o zdraví trochu jinak:) Co se týče světýlek, dobrým dárkem a dekorací je i solná lampa a nebo závěsné skleněné baňky pro čajovou svíčku. To je strašně krásná věc, protože večer, když je tma, světlo svíčky hází krásný odrazy na stěnu, pokud si je zavěsíte. My je máme ze Zahrady na niti. A ano, u nás doma to pořád vypadá jako o Vánocích. Já prostě miluju teplé světlo svíček:) Ve zmíněném obchodě můžete sehnat krom krásných květin i kokedamy nebo závěsné květináče. Ty můžete buď koupit a nebo si je doma vyrobit, jako jsem to udělala nedávno já. Pokud zůstaneme u dekorací v pokoji, nejhezčí kout našeho bytu je žlutá zeď se světovou mapou, kterou Martin vytvořil. Podle mě je taková šablona na zeď skvělý nápad a dárek pro někoho, kdo by si rád vyzdobil stěnu, ale nemá obrazy nebo to chce prostě trochu oživit. Pokud nemůžete malovat, jdou sehnat krásné mapy i na pověšení. Nedávno jsem našla tenhle skvost – mapy Moje Česko a nebo tenhle korkový globus, kde si můžete vybarvit, kde jste všude byli.

PRAKTIČNOST

Pokud máte malý byt a všechny věci vám nejdou schovat do skříní a pod postele, můžete využít Tiger nebo Ikeu a sehnat v nich zajímavé skandinávské koše na cokoli. My v nich máme deky. V Ikee pak seženete barevné krabice, u kterých nevadí, že je máte viditelné a schováte do nich všechny poklady. A když už jsme u toho skladování, přejdu do kuchyně. Jelikož se snažím eliminovat odpad všude možně, nakoupila jsem si spoustu skleněných dóz na potraviny. Stačí přikoupit fixu, hezkým písmem napsat surovinu a máte super uskladňovací systém. Nebo můžete využít staré pixle od různých potravin – my máme z vanilkového prášku do mlíka dózy na ořechy. Na sypané čaje mi mamka kdysi koupila skleněné skleničky s pokličkou, který jsou moc roztomilý. Kupte nějaký kvalitní čaj a máte dárek jak vyšitý. Já mám k čaji velmi kladný vztah, protože nepiju kafe – nechutná mi. Jsem čajový milovník a mám ho doma spoooustu. Ne jen kupovaný (sypaný!), ale i ten z louky od nás na vesnici. Pochutnávám si na chuti a vůni a to všechno si servíruju na dřevěném podnose v čajovém setíku, ke kterému patří roztomilé hrnečky do ruky – dostala jsem je taky dárkem. Bílé od mamky a šedé jsou od Martina z jeho poslední cesty do Japonska. Kdyby si teď Martin četl mé vychvalování čaje, napomenul by mě, abych zmínila i kávovar a dobrý kafe. Takže jo, dárek taky dobrej, pro milovníky kávy. A když už jsme v té kuchyni, potěšte někoho krásnou kokosovou miskou od značky Kokonat nebo Wowo Design a rovnou k tomu přihoďte i dřevěnou lžičku a nebo celý příbor. Já bych si letos přála dřevěný příbor od firmy Stromy a život, protože ty produkty vypadají božsky. Dobrým tipem může být i skvělé keramické nádobí z nějaké lokální výroby nebo misky na ovoce.

Do domu si můžeme pořídit spoustu věcí, na trhu toho je milion a in je pořád něco jiného. Ovšem méně je někdy více a tak se i já snažím ve všem najít střídmost a nekupovat zbytečnosti.  To, co doma mám, používám hodně a dělá mi to radost. A o to přeci jde. Myslete na to hlavně i o Vánocích. Pokud jste tu našli nějakou inspiraci na dárek pro vaše okolí, budu ráda, když mi dáte vědět. Nebo přihodíte nějaký váš tip:)

PS: Stejně ta nejlepší věc, kterou doma mám, je ten můj zlobivec:)

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *