.

Cestování, víkend mimo domov, večer s přáteli, trek v horách, dovolená u moře. Všechno sebou nese nádech úžasu a těšení se. Spousta lidí má ale jednu noční můru před vším tím cestováním – a to je balení věcí. Já si balení naopak úžívám, jedu si seznamy a šťastně odškrtávám. Připravila jsem pro vás seznam toho, co si sebou vždy beru, ať jedu kamkoli mimo pražský domov. Snažím se žít udržitelněji, než kdy předtím, a ruku v ruce s tím jde i kosmetika a věci, co na sebe mažeme. Tady je seznam toho, co je nezbytné a přesto je to méně než více. A stačí to.

Dávno jsem zjistila, že toho potřebuju málo. Proto sebou na cesty z kosmetiky beru většinou jen to nejnutnější, a věci navíc, kterýma se doma spíš hýčkám, nechávám doma. Jako třeba růžový hydrolát, olejíček na konečky vlasů, jablečný ocet a podobně. Taky záleží, na jak dlouho člověk vycestuje a jakým způsobem. Na 3 týdny k moři si sbalím možná i rtěnku navíc, protože se budu chtít nahezkat, kdežto na trek po horách asi těžko. Tam ocením krém na opruzenej zadek. Tady je aspoň pár základních věcí, které sebou beru všude, ať na jeden den, nebo minimalisticky třeba na týden.

► Zubní kartáček a pasta – kartáček zabalený v bambusovém obalu a pasta, kterou mám bohužel pořád v plastovém balení. To proto, že mi ta na váhu vůbec nechutná. Pro minimalisty – zkoušela jsem ji pastu ve formě tabletek – jednoduše vložíte tabletku do pusy, rozkoušete, vytvoříte tak směs pasty v puse a směle čistíte. Je to ale nezvyk a já to téměř nepoužívám. V případě úplně bezobalové dentální hygieny můžu doporučit přírodní kartáček ve formě větvičky například značky Yoni, ke kterému nepotřebujete pastu, a zubní nic z bambusu ve skle. S obojím mám skvělý zkušenosti.

► Tuhý šampon – protože je malý, lehký, přírodní, je i všestranný. Pokud chci šetřit místo, vezmu si jen ten a používám ho i místo mýdla. Navíc se člověk nepotřebuje mýt mýdlem každý den, občas stačí jen horká voda. Pokud jedu na delší dobu, přibalím i tuhé mýdlo. To stáčené tekuté mám jen doma a hodlám ho na chvíli přestat používat. Tuhá mýdla my přijdou mnohem lepší.

 

► Olejíček s EO – mnou smíchaný rostlinný olej (teď ujíždím na sezamovém, ale můžete použít jakýkoli) s esenciálními oleji používám na obličej a ve větším množství i na tělo. Rozdělila jsem si větší balení do malých cestovních tubiček, takže mám na cestách nanejvýš dvě. V nouzi mohu použít i na vlasy a nebo na suché nohy. Olej je na všechno.

► Deodorant – potit se je přirozenej jev těla, takže se snažme ho nezastavovat. Z deodorantů, které pot nezastavují, pouze voní, mám vyzkoušeno hodně značek. Všechny samozřejmě přírodní. Vyzkoušela jsem stáčený z bezobalových obchodů, moc ráda mám tuhý deodorant od značky Ponio, který je v papírovém obalu a jeho náplň se dá dokoupit a teď momentálně jedu deodorant ve spreji ve skle od Weledy s vůní růže. Na cesty je v nejmenším balení ten tuhý nebo stáčený.

► Hřeben, gumičky, pinetky – nic jiného v poslední době nepoužívám. Měla jsem období, kdy jsem vlastnila přemíru barevných šátků a stuh do vlasů, drdoly a sponky. Teď z toho nic nenosím. Není potřeba za to utrácet a ještě to sebou někam vláčet. Čelenky do vlasů si beru pouze ty sportovní na aktivitu.

► Zázračná pixlička vše v jednom – malinká sklenička bambuckého másla, včelího vosku s bylinkami se hodí úplně na vše. Nejčastěji ji nosím v kapse – v případě potřeby s ní člověk ošetří rty, namaže si ruce a v zimních měsících, jako třeba teď, je to skvělý nástroj pro ochranu obličeje do venkovního mrazu. Mám vždy po ruce a nikdy bez toho nevyjdu z domu.

Samozřejmě v případě nutnosti a místa, kam se chystáte, zvažte opalovací či poopalovací krém. Oboje v mírných podmínkách zastane kokosový olej. 

Dalšími věcmi, které sebou možná budete muset přibalit, jsou dámské hygienické potřeby – v tomhle případě svou minimalistickou práci skvěle zastane menstruační kalíšek. Pokud s ním nejste zžité, existují další alternativy bezodpadové menstruace. Výhodou kalíšku je váha, frekvence samotné výměny a pocit, že vůbec nevíte o tom, že nějakou menstruaci máte. Pokud vás teda netrápí břicho…V tom případě sebou nosím malý roll-on s mnou smíchanou směsí esenciálních olejů na křeče v podbřišku. Obecně sebou na cesty beru jeden či dva esenciální oleje, ale to by se dalo zařadit už spíše do lékárničky – levandule je na všechno a eukalypt na zimní měsíce, kdyby přišla rýma nebo kašel. Ale o tom v jiném článku.

Při delších vyjížďkách zvažte holící strojek (zde můžete použít tuhé mýdlo na tělo) a třeba i nějaké to malovátko na hezké večery:)

Věci jako parfém, tonikum do vlasů proti padání, masážní olej, holící mýdlo, odličovací tamponky a kondicionér nechávám doma. Zjistila jsem, že ani tam je totiž už často nepoužívám a tak postupem času snižuji svoje produkty v koupelně. Oleje jsou úžasný nástroj, který zastane spoustu krémů a dalších mazání. Voda je zázračná a jedno mýdlo můžete použít na vše, třeba i na praní prádla někde v terénu. Na bezodpadové koupelně se mi líbí ta všestrannost a to, že člověk za veškeré zbytečné věci hodně ušetří. Jak peněženku, tak i planetu.

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *