.

Místo, které stojí za to navštívit prakticky kdykoli. V zimě ušetříte a v létě dostanete spršku a v každém případě to bude zážitek. Uvidíte jedny z nejvyšších vodopádů v Evropě, dáte si krásnou procházku a když vyšlápnete až nahoru, rozprostřou se před vámi krásy rakouských Alp.

 

Já sama jsem vodopády navštívila před pěti lety v létě a loni v zimě. Těžko říct, kdy je to hezčí. V létě voda stříká daleko, proudy vodopádů jsou obrovské a dunění vody tomu dodává tu správnou atmosféru. Navíc se dá pokračovat ve výletu a vyšlápnout si nahoru do Alp a udělat si nějaký kratší trek. V zimě je ovšem všude klid, ticho a pokud je zima dobrá, obrovská masa vody zamrzla. Díky tomu jsme se dostali i tam, kde jinde nikdy stát nebudete – a to přímo k samotnýmu proudu obrovskýho vodopádu. Zamrzlá voda má namodralou barvu a pod nohama vám praská led. Je to jednoduchý – jeďte tam dvakrát a uvidíte sami.

PRAKTICKÉ INFORMACE

Krimmelské vodopády leží ve Vysokých Taurách, někde uprostřed mezi slavným Zell am See a městem Innsbruck. Pokud budete navštěvovat jenom a pouze vodopády, výlet vám zabere cca 2 hodinky. Proto je tahle destinace vhodná jako mezizastávka cestou třeba na hory do Rakous nebo do Itálie. Z Prahy (i z Brna) jste tam za 6 – 7 hodin, můžete to vzít přes Mnichov a nebo jet jižní trasu přes Budějovice a navštívit cestou třeba ještě krásný Hallstatt

Autem dojedete téměř k místu, kde trasa výletu začíná a využijete jedno ze 4 parkovišť. V létě samozřejmě placené, v zimě nikoli. Můžete auto nechat někde v nedaleké vesnici Krimml a dojít k vodopádům pěšky, což trvá tak 15 minut. Na začátku výšlapu vás v létě jako na správném turistickém místě čeká bohužel pokladna a obchůdky se suvenýry. Těch tam před pěti lety nebylo tolik, nevím, jak to tam v létě vypadá teď. V tomhle vidím výhodu v zimě – nepotkáte tu živáčka, pokladna je zavřená a všude je ticho a klid. Narazíte na pár místních či turistů, ale po většinu času jsme tam například my byli sami.

Pokladna je otevřená od poloviny dubna do října a za vstup se platí 4 Eura. Není to zase tak moc, aby nás to zabolelo a navíc – tyhle vodopády za to celkem stojí. V zimě se placení samozřejmě vyhnete a neuvidíte tady žádný obchod. Zdarma je pak i parkování, na parkovišti jsme taky byli skoro sami.

Procházka je celá do kopce, má zhruba 4 kilometry, ale nebojte se nic. V klidu to zvládnete i s dětma. Nemusíte být na cestu nijak zvlášť vybaveni, stačí pořádné boty a kdo si neužívá vlhko, tak pláštěnku. Cesta je přehledně značená, vede lesem a tu a tam na vás čeká malá teráska s výhledem na vodopád tak blízko, že ho máte skoro na dosah. Počítejte s tím, že na vyhlídkových místech budete asi trochu…no, dost mokrý. Samotné vodopády jsou rozděleny do tří stupňů a celkově mají výšku okolo 380 metrů. Ale víte, jak je to s těmi čísly a pořadím, kdo je nejvyšší a největší….Stačí říct, že ten výlet stojí za to. Pokud se nahoru vydrápete celkem rychle a nebo chcete utéct davům lidí (prý už tohle místo navštíví 400 tisíc lidí ročně), úplně na kopci vás čeká krásný výhled na vrcholky hor a rovinatá procházka kolem rozbouřené řeky. Tady můžete dojít údolím Krimmler Ache až k turistické chatě Krimmler Taurenhaus.

 OFICIÁLNÍ STRÁNKY VODOPÁDŮ ► TADY ◄

Abych pravdu řekla, za mě ale vodopády vedou v zimě. Doslova po nich chodíte a dotýkáte se zamrzlých rampouchů. Jste tak blízko, kam se jinak v létě nedostanete. Trochu se bojíte, že to pod vámi praskne a vy skončíte v obří řece zmrzlý vody. Cesta nahoru je trochu hůře schůdná kvůli sněhu, ale jinak jste jako v pohádce. Pod dopadající vodou se tvoří modrá jezírka a všude kolem se to třpytí a jemně bublá.

V létě mě nejvíc bavila nejspodnější, nejsilnější část, kde se po kamenech vydrápete nad dopadající vodopád a dostanete pořádnou sprchu. Všichni jsme byli rádi, že existují pláštěnky. Fotky tomu i odpovídají, foťák tam v suchu prostě neudržíte. Všude je burácející voda, vlhko, kluzko a prostě to tam žije

Srovnala bych to asi takhle – v létě zážitek, v zimě romantika. Možná i proto, že v létě jsem tam byla s bandou přátel v rámci dovolené na horách, v zimě s mým milým. Ve dvou to má trochu jiný grády. Každopádně doporučujeme tuhle destinaci všemi deseti, byť začíná být čím dál víc turistická a je to jedno z nejnavštěvovanějších míst v Rakousku. Přesto věřím, že se vám tam bude líbit. 

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *