.

Je to malinkatá obec, lidí jako naše Lubná, baráčky z dob našich babiček a nad městem se tyčí pohoří Dachstein. Hallstatt leží u stejnojmenného jezera, ve kterém plují labutě a odráží se v něm přilehlé kopce. Malé uličky městem vypadají jako v pohádce a když jste tu, připadáte si, že se čas zastavil. A co teprve v zimě…

 
Zní to jako klišé a příliš pohádkovej popisek? Možná jo, ale ono to místo je opravdu kouzelný. Stačí popojít pár kroků od parkoviště, zastavit se na výhled na jezero a hned je všem jasné, že tohle městečko má něco v sobě. Uprostřed hlavního centra se do výšky tyčí typická věž místních rakouských kostelů, většina domků je ze dřeva a v kopci syčí vodopád. Nádhera. Procházíte uličkami, okukujete zajímavé fasády, přilehlé stromy plazící se kolem oken a taky Japonce, kteří jsou z toho všeho na větvi. Asi tak jako vy, pokud jste tu poprvé.
 
My jsme sem zavítali schválně, protože jsme zimní Hallstatt ještě nezažili, jen ten letní. A v zimně to má mnohem větší kouzlo. Po tom, co jsme si znovu prošli centrum, nafotili labutě a jezero, objevili jsme senzační cukrárnu, kde jsme si při nynějších mrazech museli dát něco teplýho. Cukrárna se jmenovala Maislinger a paní za pultem byla nesmírně milá. Taková typická babička, co ráda peče a má svoji sladkou kavárnu. Která mimochodem vypadala jako anglický pokojík. Ještě květované tapety a bylo by to přesně ono. Ovšem čokoládový sacher a horká čokoláda – to bylo něco. Při zastávce ve městě rozhodně doporučujeme a ani to není zbytečně předražený. Kavárna se nachází na hlavní ulici při příchodu do Hallstattu, ale centrum je o něco dál, tudíž tu není moc turistů, ani rušno. Je to krásný odpočinek.
 
Naším hlavním cílem v Hallstattu ale nebylo ani kafe, ani centrum. Ani kebab, který si tu opět dáváme u protestantského kostela, jako vždy, protože je opravdu dobrej. Hlavním cílem byla vyhlídka Skywalk Hallstatt, která trčí z hory přibližně 350m nad městem. Můžete si sem vyjet lanovkou za 16 EURO a nebo vyťapat pěšky, hodinku procházky do kopce, kudy vás navedou cedule. Můžete jako my potkat místního skialpinistu, pokecat, užít si výhled na město z různých výšek a udělat si z toho překrásnou procházku zasněženou krajinou. Je to tu opravdu jako v pohádce, lehce sněží, všude bílo, Hallstatt pod námi. A co teprve ten výhled, až dorazíte na vyhlídku? Jde o špičatou konstrukci, díky které máte výhled všude kolem. A stojí za to. A cesta dolů uteče jako voda.
 
Měli jsme v plánu na zbytek odpoledne navštívit vyhlídku Five Fingers, která je kousek, o něco výš a zajímavější. Nicméně nám mlhavé počasí moc nepřálo a tak jsme se rozhodli se toulat městem, navštívit obchod s minerálními kamínky a užít si atmosféru. A dát si ten výbornej kebab, protože nemáme náladu na to, hledat restauraci a v okolí to vypadá, že jsou samé hotelové a tam se nám nechce.
Hallstatt je známý také proto, že leží v části Solné komory a tak tu můžete navštívit solné doly nebo si v jednom z roztomilých obchůdků koupit solnou lampu. Určitě se zastavte na místním hřbitově, vypadá úplně jinak, než ty naše a koho tohle téma zajímá, je tu k vidění také kostnice, kde je uloženo několik set lebek.
 
Je toho tady hodně k vidění na to, jak je to malinkatá obec. Rozhodně Hallstatt stojí za návštěvu, ať už jen projíždíte a míříte lyžovat do Alp jako my, nebo jen jedete kolem. Ne nadarmo je tohle městečko zapsané na seznamu Světového dědictví UNESCO. Má hodně co nabídnout. Už se nemůžu dočkat, až na vyhlídku pojedeme v létě a třeba si počkáme na východ nebo západ slunce:) A velký dík mému Martinovi za super snímky:)