.

Čtení mě baví, těhotenství mě fascinuje a na porod se těším. Už dávno před tím, než jsem v sobě měla novou bytost, jsem věděla, že budu takovej „informátor“. Jsem ráda na věci připravená, jsem ráda informovaná, chci udělat všechno pro to, abych byla spokojená. Řekla jsem si, že pokud si něco nastuduju a budu lépe vědět, jaké mám možnosti, budu se cítit sebevědomější v tom, pro co se rozhodnu. Uvádím tady knížky, které jsem si v těhotenství koupila, uvedu kurz, který mi dal hodně a nasdílím blogy, kde jsem našla spoustu uklidňujících informací – víc, než jen tak na Googlu:)


VULVOU PORODNÍ ASISTENTKY - Alžběta Samková

První – a za mě nejlepší – knížka, kterou jsem si pořídila už ve druhém měsíci. Alžběta je porodní asistentka pracující na Bulovce (vesmíre, pošli mi ji prosím k porodu!) a skvěle sepisuje v knize tři hlavní části – před porodem, porod a období po porodu.

Bětka vzala do hrsti selský rozum, léta praxe, lékařskou zkušenost a matku přírodu dohromady a všechno, co píše, dává velký smysl. Nic dogmaticky netlačí a nepropaguje, ke všemu píše vlastní pohled na věc a zkušenost, co je za ni nejlepší. Z knížky tak nemám pocit, že bych něco měla, protože se to dělá. Knížka skvěle ujišťuje, že řídit se intuicí má smysl a vyhledat lékaře v případě problému taky. Nádherně tam popisuje sem tam nějaký příběh, popisuje lékařské zákroky, proč jsou a nejsou dobré (vidíte obě strany, ne žádné „epidural nikdy!“, ale vysvětlí, proč si musíme někdy nechat pomoct. Jsem z téhle knížky nadšená a k nim doporučuju si poslechnout s paní Samkovou rozhovory – DVTV nebo kdekoli jinde, je toho víc:) Souzním s jejími názory a protože mi byla na videu ohromně sympatická, koupila jsem si knížku. Plus fakt vtipný ilustrace dost pobaví.

Kdybych měla vybrat jednu – ne nijak extra „přírodně ezo spirit alternativní“, ale normální knížku, která vysvětlí, jak se věci mají, ale jak zároveň věřit svému tělu a dítěti, bude to tahle. Je naprosto úžasná.


ZDRAVÉ TĚHOTENSTVÍ A PŘIROZENÝ POROD - Ingeborg Stadelmann

Na několik doporučení na instagramu jsem si ji nakonec koupila taky, v půlce druhého trimestru. Je to velká bichle, jak bible k těhotenství, každpádně zatím (3. trimestr za rohem) v ní nenacházím tolik nutných informací. V knížce je milion kapitol – je tu popsané všechno od trimestrů po šestinedělí. To těhotenství zatím tolik obsáhlé není, je to jednoduše informativní, výstižné. Co ocěňuju – je to doplněné o aromaterapické tipy, nebo koho zajímá – tak homeopatie. 

Podle recenzí jsou tam pak více popsaná témata jako porod a to, co se děje po něm. Po prolistování jsem se ale ujistila, že tam užitečné informace najdu, takže jsem do ní investovala. Věřím, že ve chvílích tápání si ji po porodu několikrát otevřu. 


HYPNOPORD - Marie F. Monganová

Metoda Hypnoporodu mě zajímala dávno před otěhotněním. Věděla jsem, že půjdu na kurz a pořídím si knihu. A udělala jsem dobře. Zatím mě to téma neskutečně baví. Název hodně lidí děsí – vysvětlím ve zkratce – není to žádná ezo hrůza, ale jde o techniky dechu, relaxace, uvolnění, vizualizace ve své hlavě a tím zvládnutí stresu, bolesti a situací u porodu. Ségře jsem to přirovnala k józe – taky se prohlubujete do sebe, dýcháte, snažíte se soustředit na to „něco“. Je to dost podobný. Takže nejste u porodu mimo tenhle svět, protože vás někdo zhypnotizoval. Jste uvolnění, umíte pracovat s dechem a víte, jak naložit s bolestí, která může přijít. Je to zpracování sama sebe.

V knížce mě zaprvé bavila kapitola historie porodů – ohromně zajímavý informace o tom, kde se vzalo tu se vzalo ležení na zádech, kde se tam vzali chlapi porodníci, jak se rodilo dřív, atd…Hodně si toho neseme po generace. Dále tam najdete přímo techniky k metodě hypnoporodu – dýchací, relaxační, různé vizualizace, které vám pomůžou se uvolnit a při porodu spolupracovat s kontrakcemi. Najdete tam milé povídání o kojení, o tom, co to je být mámou, o těhotenství obecně. O polohách, o porodu, o všem

Kdo si to chce jít k porodu prožít, ne jen přežít podle instrukcí personálu, doporučuju aspoň nakouknout pod pokličku téhle tématice. Není to nic sluníčkového, kdo chce umět se sebou pracovat a udělat pro sebe to nejlepší, doporučuju tuhle knížku. Už jsem ji za těhotenství otevřela několikrát.


KURZ HYPNOPORODU - JEMNÉ ZROZENÍ

A kdybych neměla číst nic na světe a přesto se informovat a cítit se bezpečněji – vyberu si tohle. Na kurz jsme dorazily s Martinem, byl to víkendový, intenzivní zážitek. Sblížil nás, dal nám jasnou představu (ocení hlavně chlap), jak to teda u toho porodu probíhá. Na kurzu je skvělá atmosféra, dozvíte se pro a proti všeho, relaxujete, dostanete knížku s informacema. Můžete se na cokoli zeptat – to rozpoutá diskuzi. Jsou tam ženy, každá s jiným příběhem, s jiným počtem dětí, s jinými strachy a přáním. Probírá se tam celý proces, pouští se reálná videa a odcházíte s pocitem, že ten porod nemusí být tak hrozný zážitek, jak nás leccos v okolí připravuje. 

Z kurzu jsem byla naprosto unešená, odnášela jsem si nová přání, která mi dávaly smysl, odnášela jsem si nové strachy – nojono!, ale některých jsem se zbavila. Ujistila jsem se, že jsem si vybrala dobrou porodnici, ujistila jsem se, že Martin vnímá věci stejně jako já a pokud budeme něco odmítat nebo přijímat, vidíme to stejně. Na kurzu se probírá nejen samotný porod, těhotenství, ale i z kraje kojení a šestinedělí. Doporučíme to všem, oba dva. Opravdu to stálo za investici, tu jistotu uvnitř, ten klid a vědomou hlavu. Děkujeme. Určitě mrkněte na instagram Jemného zrození nebo na profily asistentek a dul, které kurzy vedou. Je to ohromně inspirativní a informující. Lepší, než číst kdejaké emimino.

OBLÍBENÉ BLOGY

Nerada čtu servery jako baby.cz, jenprozeny a podobně. Nepřikláním se k tomu negativně, ale nějak to ve mně nebudí důvěru – asi to, že nevím, kdo to psal a jaký má ten dotyčný zkušenosti. Mnohem radši si najdu instagramový profil mámy, která má podobné smýšlení tomu mému, několik dětí, nejlépe se věnuje nějakému tématu hlouběji a najdu si její blog. Spoustu českých porodních asistentek má svoje stránky s užitečnými články, takže už jen na stránkách UNIPA nebo v asociaci dul najdete zdroje inspirací. Můžete tu také najít svoji dulu. My tu svoji už našli, díky bohu za kurz Jemného zrození. Věřím, že ve finálním stádiu těhotenství mi zdrojem informací a klidu bude hlavně ona.

Blogy, kde najdete informace ještě v těhotenství a hodně si počtete – Jemné zrození, Porod je krásný, na stránce Aperio najdete průvodce porodnicemi, jejich profily, hodnocení, právní i psychologickou poradnu. Hledala bych tady ty „logičtější, logističtější“ informace, nebo jak to popsat:) Sice ne současně aktuální, ale skvělé srovnání porodnic najdete na Můj porod – tady jsem se částečně rozhodovala já. Pokud uvažujete o ambulantním porodu, má svoji stránku taky. Doporučuju se pak přidat i na FB do různých skupin, mně zaujala tahle o ambulantním porodu nebo pak přímo stránka z porodnice, kde chci rodit. 

Od těch porodních asistentek jsem přečetla všechno od Samkové – píše na Heroine i na stránku facebooku nebo mrkněte k Andree Kapitánové na její služby nebo články od hypnoporodu až po látkování nebo obouvání. Mezi oblíbené blogy o těhotentsví a pak i o miminku nasdílím stránky Vandy Schreierové, kde najdete info o handlingu, nošení, vaničkování a spoustu dalších zajímavých úvah a metod, nebo blog One day One life či Gather moments – oba jsou mi děsně sympatický, hlavně DIY návody! Hodně témat o těhotentsví, ebook a články o výchově a kontaktním rodičovství najdete na blogu Lucie Machutové nebo na blogu Strom životaVědomá máma napsala úžasnou knihu Olivia, kterou jsem si stáhla jako ebook a jsem nadšená. A pokud se chcete informovat pořádně, co můžeme a nemůžeme, ohledně práv si prostudujte stránky Věry Jedličkové – S právem na život.

To je zatím to, co teď mám a pomalu si pročítám. Jsem momentálně těsně před třetím trimestrem a když mám chuť něco si přečtu, když ne, tak ne. Nehledám zběsile návody, jak vychovat svý dítě, protože ještě ani nevím, jaký bude. Nechci se ale do rodičovství vrhnout jen tak po hlavě, protože věřím, že to může být hodně náročný a mít v hlavě už nějaký informace mě prostě uklidňuje a třeba nebudu ve chvílích krize tak zmatkovat. Jsem ráda připravená, i když je to být připravený na nepřipravitelné:) Dejte mi vědět do komentářů, jaké knížky, blogy či kurzy pomohli vám k příjemnějšímu těhotenství a porodu?