.

V dnešním světě mobilů a kompjůtrů je potřeba kompenzovat tu elektroniku taky nějak jinak. Kniha vždycky byla a bude skvělým nástrojem, jak se zabavit, jak nechat bleskurychle utéct půl hodinu cestování do práce, jak se uspat, nebo jak někomu udělat radost. A protože budou Vánoce, shrnula jsem pár svých oblíbených knih a vy tak můžete najít tip na dárek pro někoho, kdo má stejně jako já, rád vůni nových knížek, spleť slov a domácí lebedění s dekou a knihou v ruce.

Občas člověk narazí na knihu, která se se svým dějem (nebo spíš nedějem) dá číst pořád. Můžete jí přečíst několikrát za rok, nechat si ji na později, na nemoc, vědět, že si ji přečtete v důchodě. Tady jsou moje nejoblíbenější knížky napořád.

Přečtený život

Takhle knížka od Milana Špůrka je zajímavá tím, že ani jedna věta není napsaná od něj. Složil tuhle knihu z vět z tisíce různých knih a dal je dohromady tak, aby dávaly v kapitolách smysl. Dokonalá knížka pro milovníka slov a literatury, pro umělce, pro bohéma, co čte při světle svíček. Dost velkej originál, co by neměl chybět v žádné bohémské knihovně. Já ji četla mockrát. Můžete ji otevřít na jakékoli stránce a začíst se. Jsou tam filosofické úvahy, moudra o životě, o psaní, o životě bohémů.

Johnatan Livingston Racek

Že dospělí nemohou číst pohádky? Tenhle kouzelný příběh o rackovi se bude hodit všem, kteří rádi sní a za svými sny si jdou. Je to motivační kousek metafory o rackovi, který se snaží být nejlepším letcem – a jeho hejno ho odsuzuje. Je to pro ty, co v tom najdou odvahu jít proti davu a dělat to, co milují. Jo, a taky se moc dobře čte v angličtině.

Nesnesitelná lehkost bytí

Moje nejoblíbenější knížka mého života. Četla jsem ji už šestkrát a pokaždé se v ní dá najít něco jiného, záleží, v jakém rozpoložení a životní situaci zrovna jste. Román o Tomášovi a Tereze, o nevěře a lásce, o životě v minulých letech, je lehce prolnutý s filosofickými pochody Milana Kundery. Český (nebo francouzský?) skvost, který bude nutit přemýšlet a bavit zároveň.

Pokud hledáte něco odlehčenějšího, nějaký román, vtipnou knížku pro mamku, zabrousím tu i do českých spisovatelů. Poslední dobou v nich nacházím oblibu a je z čeho vybírat.

Patrik Hartl

Malý pražský erotikon, Nejlepší Víkend, Karel Prvok, Tečka a Šampón – to jsou knížky od Hartla, které pobaví jak chlapy, tak ženy. Patrik Hartl umí neskutečně vystihnout dnešní dobu, realisticky popsat problémy naší generace a vtipně popsat i tu nejtrapnější situaci. Fakt jsem se nasmála, o to víc, když se v několika hrdinech poznáte. Už mi jen chybí jeho čtvrtá – Okamžiky štěstí, na které jsou stejně dobré recenze.

Bábovky

Radka Třeštíková dala dohromady dvanáct osudů dvanácti žen různého věku a udělala z toho moc zajímavou knížku, kde se prolíná každá kapitola s tou druhou a osudy žen se tak nějak propojují, aniž by to ony samy věděly. Chytlavé čtení, četla jsem já, ségra, kámošky a i mamka! Obecně kterákoli kniha od Třeštíkové je dobrým krokem pro mamku, dceru, tchyni nebo kámošku.

Haruki Murakami

Tohle je můj oblíbenec a zbožňuju jeho tajuplný romány. Často jsou v nich až skoro mystický postavy, nezdráhá se psát i o duševně nemocných lidech, popisuje často takové psycho stavy, samotu, tajuplnost, to všechno osladí láskou a mladistvými problémy a je z toho román, který budete číst a říkat si…tak jak to teda dopadne? Jeho nejšílenější knížka je Kafka na pobřeží, kde je právě nejvíc smyšlených lidí a postav, třeba včetně mluvících koček. Nejraději mám Norské dřevo, protože to je smutný, krásný román o lásce. Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování je román o partě přátel, když se s jedním najednou přestanou všichni stýkat a on se celý život snaží přijít na to, proč. Murakami rozhodně není pro každého, je to trošku těžší čtení, o to ale zajímavější jeho příběhy jsou. Kdo na to má, kupte knížky v angličtině, jsou moc hezky přeložené a jednoduše se to čte. Já je tak mám všechny.

Než jsem tě poznala

Jojo Moyesová napsala tuhle knihu a existuje i filmová verze. Ta je nádherná. Takže pokud máte někoho, kdo miluje knihy o lásce, těžkém osudu, komu nevadí si trochu pobrečet, tohle bude asi dobrá volba. Děj ve zkratce – mladý muž na vozíku se sblíží se svoji ošetřovatelkou, kterou před tím nemohl ani vystát…to by asi mohlo stačit:)

Pokud si někdo nepotrpí na vymyšlené příběhy a má raději realitu a je ještě ke všemu cestovatel, budou se vám hodit knihy podle skutečných událostí, nebo napsané přímo nějakým dobrodruhem.

Ze života fotografa

Tenhle kousek nemusí být nutně jen pro fotografy. Kdo zná Petra Jana Juračku, ví, že jde o vtipného cestovatele, který se nezdráhá jít si pro snímek až do extrémních podmínek. O svém životě psal sedm let tuhle knihu a já jí obdarovala Martina před měsícem. Mně stačilo přečíst si předmluvu. Tenhle fotograf má tak senzační humor, že to bude bavit snad každého. Ale pozor, kdo čeká, že to bude kniha plná obrázků, tak vás vyvedu z omylu. Tady je tolik popisků životních situací, že je to prostě normální čtecí kniha. Ale je krásná! Oba doporučujeme.

Divočina

Podlé této knihy byl natočený stejnojmenný film, který možná znáte. Kniha je ale třikrát lepší. Je podle skutečné události, respektive ji napsala přímo Charyl Srayedová, která přešla Pacifickou hřebeovku – velmi náročný, několika měsíční trek drsnou přírodou. A tom je vlastně tahle knížka. Je plná myšlenek zdrcené holky, která se rozhodla v divočině najít nový smysl života a sáhla si během cesty na samé dno. Člověka to vybízí hned někam vyrazit. Boží kousek.

Sám ve stěně

Kdo by neznal Alexe Honnolda. Je to jeden z nejlepších lezců na světě a známý je hlavně tím, že leze free sóla, tudíž není na skále vůbec jištěný. Je to skromnej americkej kluk, co občas žije v dodávce a leze nejtěžší stěny na světě. Každý sportovec, co miluje cestování, extrémy a lezení tenhle výtisk určitě ocení. Alex popisuje svůj život, lezení jako sport a je tam i pár hezkých obrázků.

Ladislav Zibura

Pokud vás zajímá, jak tenhle český kluk prošel několik zemí pěšky, kupte někomu všechny jeho tři knihy. Každá je z jiých států, jsou moc vtipně napsané, protože Ládík má neotřelý humor a umí skvěle zachytit kulturu místních lidí. Všude chodí pěšky a zažívá fakt velké dobrodružství, až si člověk říká, jak je to možný. Pokud Vás to bude bavit, doporučuju o jeho přednášku, nasmějete se!

Jestli máte obdarovat uměleckou duši, na výběr je z tisíce výtisků. Já sama mám doma takovou uměleckou sbírku, nejradši bych vám popsala všechny. Ale vypíchnu tady top umělecké knížky, které se mi líbí, a které ocení každý umělec.

Ernst Gombrich – Příběh umění

Tohle je skvost sám o sobě. Těžká, tlustá, od začátku dějin až po současnost, s krásnýma fotkama. Není to jako učebnice dějin umění, je to psáno jako příběh, takže je to čtivý, ikdyž třeba čtete o gotice. Je to takový must have pro umělce, co mají rádi malbu, sochy, kresbu a staré mistry.

Biografie umělců

Pokud víte, že má člověk, kterého chcete obdarovat uměleckou knihou, v lásce přímo nějakého umělce, zkuste popídit, jestli o něm nevyšla kniha. Já například zbožňuju Olbrama Zoubka, tudíž mi přišla vhod knížka Život a sochy Olbrama Zoubka. Je to psáno formou rozhovoru, doplněno o fotky z celého jeho života, nechybí popisky tehdejší politické doby, a to, jak co a proč tvoří. Neměl to jednoduchý a o to víc si musíme těch jeho soch vážit. Další takovou knihou, která mi na tváři vykouzlila výraz úžasu, je Meda Mládková – Můj úžasný život. Je to biografie ženy, díky které máme v Čechách to umění, které máme. Je to silná osobnost, šla si za tím, čeho chtěla dosáhnout a její příběh je moc inspirující. Kdo zná Kampu, může si to s ní všechno spojit.

Ukaž, co děláš

Malá knížka vystihující nejdůležitější kroky k tomu, aby si někdo Vaší tvorby všiml, ať děláte cokoli. Pokud někdo maluje, píše, tvoří sochy, dělá sociální sítě, tohle je dobrý malý průvodce k tomu, jak tvorbu posunout dopředu. Je to stručně, jednoduše napsaný, doplněný o citáty. Je to fajn kousek.

Knížky, které mám já nejradši, jsou knihy pro osobní rozvoj. Zbožňuju se sama v sobě vrtat, ráda otevřu knihu, ve které jsou správné otázky. Pokud potřebujete něco podobnýho, je to vhodné úplně pro kohokoli.

Hoř pomalu

Veronika Jelínková si v životě sáhla na dno a prošla si lecčím. Pak to otočila a nasměrovala život trochu jinak, než před tím. V knížce Hoř pomalu má několik technik, jak si svůj svět udělat lepší. Jsou tam cviky, jak pracovat s emocemi, jak pracovat se vztekem, co udělat pro imunitu a třeba jak víc poslouchat svoji intuici. Pozor! Není to žádné kýčové žvatlání. Knížka je perfektně napsaná, praktická. Najdete v ní třeba Wim Hofovo otužování, tarzaní řvaní, zajímavé otázky pro osobní rozvoj. Mám v ní podtrháno několik pasáží a moc, moc si ji chválím. Doporučuju všem!

250 zákonů lásky

Dobrá, tohle nebude šálek čaje úplně pro všechny. Někdo vztahy rád rozebírá, někdo ne. Taky to bude kniha spíš pro holky. Ale Petr Casanova umí moc hezky pospat fáze vztahu, dát radu a připojit k tomu dojemný příběhy z reality. Podtrháno mám spoustu vět, některé si nosím v hlavě snad už napořád. Člověk v tom může najít spoustu odpovědí. A jak napovídá název, jde o 250 odstavců, ve kterých se řeší všechno od důvěry, nevěry, po správnou komunikaci a lásku jako takovou. Jsou tam moudra, ve kterých člověk může číst, kdykoli knihu otevře.

Muž a Žena

Znáte duchovního učitele jménem Osho? Jeho knížky jsou vlastně napsané přednášky, ve kterých sděluje svoje moudra. Taky to není pro všechny, musíte člověka asi dobře znát, abyste mu Osha koupili. Knížka Muž a žena je ale neuvěřitelně zábavná a věřím, že chlapi by díky ní mohli porozumět ženám a naopak. Je tu skvěle popsaný vznik života, co má jaký smysl, místy to je dokonce dost vtipný – třeba jak popisuje, co to znamená, když je muž pod pantoflem. Zajímavé rozumy obsahuje tahle knížka.

Najděte si svého Marťana

Tohle! To je boží kniha, kterou jsem si zamilovala a to nemám děti. Jde o odbornou psychologickou knížku, která je ale tak srozumitelně napsaná, že tomu bude rozumět každý. Je rozdělená v podstatě na dvě části, kde první se věnuje osobnímu rozvoji a ta druhá, větší, se věnuje rozvoji dítěte. Od narození, až po školní věk. Jsou tam úžasné příklady toho, jaký vliv na nás má výchova, co všechno se děje s naší osobností do šesti let, co je důležité při komunikaci s dětmi. A proč se mi tak líbí, když se zatím výchovou dítěte nezabývám? Protože my všichni jsme jednou byli dětmi a najdeme si tak kousek sebe a svého dětství a můžeme si tak zodpovědět na spousta otázek a hodně se toho dozvědět. Najdete tam pohledy na sebepoznání, mezilidské vztahy, na život spokojeného dítěte. Marek Herman popisuje svět malých dětí naprosto peckově!

Hodně štěstí, hodně zdraví…No jo, to zdraví je nejdůležitější. Častokrát má člověk pocit, že nějaká ta sebeléčba je to nejúčinější. Kdo se aspoň trochu zajímá o zdravější životní styl, může ocenit knížky o zdraví všeho druhu. Ať to jsou kuchařky, knihy o pohybovém aparátu, tak nauky o léčitelství, masážní knihy nebo knížky o bylinkách. Já vypíchnu ty, co sama doma nejvíce používám. 

Aromaterapie do kapsy

Naučila jsem se nedávno pracovat více s esenciálními oleji. Koho by to zajímalo, aromaterapie je skvělý nástroj na léčení různých neduh, ať je to jen obyčejná bolest hlavy, alergie, nebo i komáři v létě:) Tahle malá knížka chytře shrnuje, jak s oleji pracovat, jak je míchat, jak s nimi nakládat na těle. Vzadu v seznamu najdete, co vás momentálně trápí, třeba nachlazení, a vyhledáte si, jaký olej můžete použít, aby vám bylo líp.

Jídlo na prvním místě

Zajímá někoho v okolí strava? Tohle je těžká knížka. Těžká ve smyslu – přelouskat ji celou dá zabrat. Ale má v sobě spousta důležitých informací, jak o jídle, tak i to tom, co se děje, když ho jíme. Zároveň je to průvodce programem Whole 30, což je takzvaná paleo dieta. Jde o to, že po 30 dní vynecháváte určitá jídla, jedete velmi zdravě, až skoro přísně. Těžko říct, jak je to dobré a pro koho, ale recenze na začátku knihy, zdravotní výsledky lidí, co to zkusili a obecně chvála na internetu, mne přinutili si tuhle knížku koupit a jakš takš přečíst. Moje kamarádka program vyzkoušela a moc si to pochvalovala.

Příběhy obyčejného uzdravení

Znáte Jana Hnízdila? Je to celostní lékař, který se zabývá psychosomatikou. To je ve zkratce zjišťování příčiny nemoci skrz psychologii v těle – stres, emoce, a podobně. Zrovna v téhle jeho knize uvádí příběhy několika jeho pacientů, kteří sami napsali, jak jim „babrání“ se v těle a ve své hlavě pomohlo zjistit, proč jsou nemocní a co jim pomohlo se uzdravit. Často to jsou příběhy lidí, kteří si toho například na sebe nabrali moc v práci a mají z toho problémy se zády. Nemohou to unést. To je psychosomatika. Knížka je inspirativní v tom, že v ní najdete spoustu případů i pro sebe a můžete rady použít i pro svoje občasný potíže.

Ajurvéda česky

Ajurvéda (to slovo znamená věda o životě) je tradiční indický léčitelství. Napsat by se o tom dal celý článek, ale opět ve zkratce – pointou je, že člověka tvoří směs tří základních charakteů (dóšy), namíchané podle základních elementů. Nerovnováha některých elementů může způsobovat nemoci a ajurvéda je způsob, jak je léčit. Jedou hodně na přírodu, přírodní potraviny a byliny. Člověk díky tomu zjistí, jak lépe cvičit, jsou tam dechová cvičení, rady, jak nejlépe jíst jídlo a co k němu pít či nepít. Prostě je to kniha o zdraví pro někoho, kdo na to jde občas trošku alternativně.

 

Snad se Vám seznam líbil, možná jste tu našli dárek na poslední chvíli. Dejte vědět a užijte si Vánoce, které nejsou jen o dárcích:)

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *