.

Ráda se dovzdělávám v určitých oblastech a oblast zdraví je jedna z nich. Nedávno jsem absolvovala kurz reflexní masáže chodidel, protože mi přišlo užitečné znát body na chodidlech a mít tak možnost pomoct si v určitých situacích sama. Například při nemocech, zácpě, stresu a podobně. Sama se masáži nohou věnuju, vím, jak je to důležité a příjemné – večer si tak sednout a za příjemného světla a hudby si voňavým olejem namasírovat chodidla. Nikdy jsem ale přesně nevěděla, kde je jaká ploška a jaký orgán. Chtěla jsem se v tom dovzdělat a díky Hnízdu zdraví jsem jeden takový kurz objevila. A protože mi spoustu kamarádek a kolegyň říkalo, že by rády nějaký souhrn, tu ho máte, snad Vám pomůže aspoň trochu.

 

Hnízdo zdraví založil psychosomatik Jan Hnízdil, což je moc zajímavý lékař a člověk, s názory podobnými jako má pan Dušek, oblíbenec mnoha lidí. Do Hnízda zdraví dochází i několik terapeutů, kteří s panem Hnízdilem spolupracují a pomáhají pacientům, a mezi nimi je i Pavel Zdichynec, který kurz vedl. Úžasný člověk. Nejen, že skvěle masíruje, perfektně a srozumitelně vypráví a vyučuje a má přehled a super názory, ale ještě donesl naprosto famózní raw čokoládový dort. No kdo by nepovažoval takový kurz za příjemný:)

Samotná výuka trvala asi pět hodin, během kterých se člověk dozvěděl všechno o chodidle obecně, mohl se pobavit o barefoot botách, o výživě a zdravém životním stylu. Sami na sobě jsme se pak učili namasírovat jednotlivé plošky, které jsou spojené s našimi orgány. Na kurzu jsem se díky Pavlovi dozvěděla, která oblast mě trápí nejvíce a proč. Docela mi to tam otevřelo oči. Každý orgán a trápení s ním má také psychosomatické vysvětlení a to jsme probírali taky. To je to na tom snad to nejzajímavější.  Celý kurz naprosto doporučuju komukoli, kdo se zajímá o alternativnější medicínu, má rád masáže a chce se dozvědět nejen něco o této technice, ale i o sobě. Pavel Zdichynec je úžasný lektor a já se nemůžu dočkat, až se objednám k němu na masáž. Takže kdo by to chtěl trochu více umět, zapište se. Nebudete toho litovat.

Reflexní masáže chodidel mají tu úžasnou schopnost harmonizovat organismus a zdraví v těle, zároveň nám citlivost určitých bodů může odhalit nějaký zdravotní a s tím většinou spjatý psychosomatický problém. Stlačováním bodů na chodidlech uvolňujeme tohle napětí a můžeme si tak okamžitě pomoct a navodit úlevu. Navíc je masírování příjemným zážitkem a taky dobrou aktivitou třeba pro pár takhle večer při skleničce vínka.

A teď Vám sepíšu základní body k samotné masáži a to, co jsem pochytila já na samotném kurzu. Berte to prosím tak, že předávám to, co mi utkvělo v hlavě a složitější lékařské problémy nebo otázky by Vám měl zodpovědět někdo, kdo je kompetentnější. Pokud v tom hledáte větší smysl, zajděte si na kurz sami a uvidíte, že to stojí za to.

► Hlavním uvědoměním celého kurz je fakt, že masáží nohou se nedá ublížit. Nemůžete zmáčknout něco někde špatně, nebo se netrefit a uškodit tak jinde. Masírování nohou, ať s vědomím o ploškách a orgánech, nebo bez, čistou chůzí po lese, doma balonkem pod stolem nebo kancelářskou židlí, je prospěšné vždycky. Chodidla jsou spojení se zemí a je na nich spoustu bodů a nervových zakončení, tudíž jakákoli masáž a prokrvení má dobrý účinek na celé tělo. Minimálně se po tom budete cítit velmi příjemně.

► Pokud máte povědomí o ploškách, reflexní masáži a chcete tím někomu pomoci, pomoc musí být přijatá. Ten druhý musí chtít, aby jste mu pomohli. Nenuťte někoho do masáže jen proto, že to znáte a víte, napříč tomu, že o to ten dotyčný nestojí. Skeptičtí lidé si často na tuhle cestu přijdou časem sami. Nebo taky ne.

► Masáž se dá dělat bez jakéhokoli oleje nebo mazání, stačí si trošku zahřát ruce. Já ale pro lepší pocit a taky kvůli aromaterapii používám buď bambucké máslo nebo olej smíchaný s esenciálním olejem.

► Pokud sedíte před člověkem, kterého masírujete, představte si jeho nohy jako jeho tělo přesně tak, jak před vámi sedí. Od hlavy až po kostrč. Noha je zrcadlem toho těla, tudíž je logické, že palec je hlava a kostrč či pohlavní orgány mají body na patě. Některé body jsou pouze na pravé noze (páteř, žlučník, játra), a některé jen na levé (srdce, velká část slinivky, Cr bod). Ostatní body můžete masírovat na obou nohách.

Bolest je informace. Je to signál, kterému se máme věnovat, ne ho nechat být. Pokud některé body bolí víc a jsou citlivější, než ostatní (a takové budou), nepřehánějte tlak za hranu bolesti. Místo můžete lehce promačkat, hladit a následně zkuste zjistit, proč vás ona ploška bolí. Mě nejvíce trápí srdce, krční páteř a průdušky a žebra. Zkrátka oblast hrudníku a krku. A jde to ruku v ruce s i tím, co mě v životě trápí a co řeším. Všechno má neuvěřitelnou spojitost.

Začněte a zakončete masáž příjemným hlazením, zahříváním. S člověkem se nejdříve „pozdravte“, chodidla chvíli držte v dlaních. Navoďte příjemnou atmosféru, nebuďte uspěchaní. Po klidném začátku a prvních hmatech se můžete pustit do masáže jednotlivých plošek. Začněte hlazením, přejděte ve stlačování bodů. Tlak může být tak velký, jak to bude druhé osobě příjemné. Asi tak velký, že vás z toho ze začátku budou dost bolet ruce. Jednotlivé body se nejlépe stlačují palcem. Tip – ostříhejte si nehty:) Nechci Vám tu složitě vypisovat všechny plošky, je jich celkem dost. Nicméně podle fotek uvidíte ty základní, které masíruji já sama sobě nebo ostatním.

Krční páteř, páteř a štítná žláza – velký kloub palce na pravé noze. Promasírujte celý kloub, podebírejte ho, mačkejte ho, kruťte s palcem. Krční páteř je zajímavé místo – spojuje vlastně naši hlavu a naše tělo. Je to takový most. Masírováním kroužku kolem velkého kloubu se zároveň soustředíte na štítnou žlázu. V psychosomatice je štítná žláza spojovaná s emočním štítem, komunikací, vlastní zdí. Žláza trpí při prodělaném stresu a nevyjádření emocí, při chvílích, kdy jste v trýzni, ale mlčíte. Ne nadarmo se jí tedy říká štítná. Body páteře vedou na vnitřní straně chodidel podél klenby od palce až do jamky z vnitřní strany paty. Je příjemné ji promasírovat celou. Páteř je nejsilnějším energetickým kanálem fyzického těla. Když je nemocná páteř, chřadne celé tělo.

Játra, žlučník, ledviny a močový měchýř – játra (pouze na pravé noze) jsou zatížená, pokud je člověk před nějakým velkým rozhodnutím. Stav našich jater ukazuje, zda s pokorou přijímáme úkoly a výzvy, které před nás život staví. Žlučník je citlivý bod jak na chodidle, tak na nártu – mezi čtvrtou a pátou kůstkou našich prstů. Je to bod citlivý na stres a vztek. Ne nadarmo se říká, že nám někdo hnul žlučí. Problémy s tímhle orgánem mají lidé podráždění, agresivní, zlostní a vzteklí. Ledviny jsou párový orgán a tudíž mají co do činění se vztahy – ať už s partnerem, tak s rodiči, nebo i dětmi. Problémy s ledvinami, třeba zánět, mohou souviset s nesouhlasem v životě a strachem o vztah a problémy v něm. Podle TČM jsou ledviny zatíženy právě v lednu či v únoru, takže se teď soustřeďte na lásku, mazlení, hýčkání a teplou stravu. Super jsou polévky, pečená zelenina a všechno tepelně upravované. Močový měchýř je malý polštářek na vnitřní straně chodidla lehce nad patou. Jeho stav ukazuje, jak umíme snášet a vypouštět tlak života a problémy s ním většinou ukazují na vztahy s partnerem.

Průdušky a plíce – nejcitlivější body jsou na nártu – těsně pod prsty mezi kůstkami. Při velké citlivosti mohou mít lidí problémy s dýchacími cestami a v psychosomatice to můžeme spojovat jako s dušením, neschopností popadnout dech. Člověk má touhu se pořádně nadechnout, ale nemůže – v případě citlivosti spíš k malíčku (žebra). Chce se na něco vykašlat nebo nemůže dýchat stejný vzduch třeba s nějakou osobou ve stejné místnosti. Astma by se dalo přirovnat k nadměrné oddanosti – člověk by za někoho až dýchal. Masíruju si tyto místa, když mě trápí kašel, dušnost, zkrátka dýchací problémy. Dýchání je moc důležitá věc a během dne se občas přistihnu, jak mělce a málo dýchám. Když si to občas uvědomíte, zhluboka se nadechněte a uvědomte si svůj dech.

Tlusté, tenké střevo a dvanácterník – střeva mají plošky na obou chodidlech. Důležité je při hlazení střev, jak na nohou, tak i na břiše, masírovat plošky pravotočivě! Střeva mají jasnou úlohu – prochází jimi všechno, co naše tělo nepotřebuje a vypouští se ven. Všechny toxiny a nechtěné látky tudy odejdou. Stejně tak se to dá přirovnat i psychicky – pokud má například někdo zácpu, zadržuje něco negativního, něco, co tělo nechce, například negativní myšlenky, neschopnost někomu odpustit. Nezbavuje se toho špatného. Další přirovnání může souviset s časovou tísní – člověk má prostě staženej zadek! – aby vše v životě stihl, aby splnil své cíle. Někdy je důležité to špatné ze sebe vyventilovat ven a nedávat si na sebe takové nároky. Masírováním těchto plošek můžete podpořit trávení a rozproudit tak funkci střev. Důležité pro tento orgán jsou kvalitní potraviny. Dvanácterník je vlastně začátek tenkého střeva a jeho body jsou na obou nohách na nártech mezi kůstkami, akorát výše, než průdušky. Body reagují na stres  a nevhodné potraviny. Nesvědčí mu kombinace kafe a mléka.

Žaludek, slinivka, slezina – žaludek se nachází pod velkým kloubem palce na obou nohách a potíže s ním můžou nasvědčovat nějakým nevyřešeným problémům – člověku něco pořád leží v žaludku, nemůže něco strávit, nezvládá situace. U dětí je často spojován s nervozitou – to jejich časté bolí mě bříško. Masírování uleví od tlaku a bolesti v břišeSlinivka nám ukazuje, jak jsme schopni dávat a přijímat lásku. Zároveň je tento orgán spojen se sebeláskou a se schopností přijímat sám sebe. Lidé trápící se se slinivkou mohou mít pocit, že se měli narodit jinak, jako někdo jiný, nechtějí přijmout, kdo jsou. Nedokázali lásku přijmout a následně ji ani dávat. Slinivka je orgán spojovaný s cukrovkou nebo s neutuchající chutí na sladké. Právě sladkostmi si člověk může lásku nahrazovat. Slezina je univerzální bod na levém chodidle a jeho masírováním podporujete imunitu a tok lymfy. Bod reaguje na lidskou psychiku a má rád teplo, útulno, zázemí a teplé potraviny.

Srdce – sídlo citů a lásky. Copak asi bude srdce oznamovat v psychosomatice…?:) Láska, optimismus, radost, pocity štěstí. Dávejte a bude vám dáno, jak se říká. Pokud to neumíte přijmout, neumíte to ani vyjádřit. Přitom jde o nejdůležitější cit na světě. Bod srdce je na levém kloubu palce z vnitřní strany. Občas bolí hodně. Mačkejte ho, masírujte a hlaďte. Poslouchejte svoji intuici, obzvlášť teď, v energii nového roku se to vyplatí. Vysoký či nízký krevní tlak značí to, jestli na něco v životě netlačíme nebo naopak moc neustupujeme.

Oči, uši a hlava – body smyslových orgánů jsou v místě spodních kloubů našich prstů. Problémy s očima nebo ušima dávají jasný signál – člověk něco nechce, nemůže vidět nebo slyšet. Jasný důvod, proč mají děti tak často záněty ucha v nespokojené domácnosti. Fascinuje mě, jak je to všechno propojené a tak jasné. Palec je bodem hlavy a při masáži je dobré na tyto body nezapomínat. Příjemné, až lehce lechtivé je i promasírování všech prstíků na nohou.

Děloha, prostata – vnitřní strany paty, taková ta jamka, tam je bod pro naše pohlavní orgány. Citlivý bod může signalizovat strádání ve vztahu, pocit opomínání a neopečovávání. U žen je to často spojováno s pocitem ženství, kdy si nepřipadáme dostatečně jako ženy. Děloha je spojována s tématem rodiny, vztahů a dětí a reaguje na problémy v tomhle odvětví. Je to symbol plodnosti a vzniká v ní nový život. Měly bychom pamatovat na to, že perfektně uklizená domácnost není ukazatelem našeho ženství a musíme o tu dámu uvnitř pečovat i jinak:)

Univerzální závěrečné body – Br bod, C bod nebo Solar plexus můžeme mačkat a masírovat na závěr masáže. Body jsou harmonizující, posilují imunitu a obranyschopnost a mají vliv na hormonální rovnováhu. Br bod je citlivý pro braní hormonální antikoncepce a solar plexus je takzvaný břišní mozek. Je to bod umístěný uprostřed prsou pod srdcem a udržuje v rovnováze činnost všech vnitřních orgánů. Člověk si uvědomuje jeho existenci, když se ho zmocní hněv, radost, bolest, pocit lásky či nenávisti nebo jakákoli jiná emoce vyvěrající z vnitřních orgánů. Solar je nervový pletenec, který řídí činnost celého těla. Často se v něm ukládá stres a masírováním tento stres můžeme pomoct odbourat.

Lymfatický systém – v horní části můžeme na závěr masáže vytahovat kůžičku mezi prsty na nohou – je to bolestivé, štiplavé a místy velmi citlivé. Promasírováním pomáháme rozproudit lymfatický systém horní části těla a můžeme si pomoci od opuchlých, nateklých uzlin – oteklé podpaží, ucpané dutiny a uzliny. Dolní část se nachází na levém chodidle na obou stranách naší paty.

Při masírování se můžeme pomocí myšlenek soustředit na onen masírovaný orgán. Vždycky poslouchejte pocity druhého a pokud mu bude něco velmi nepříjemné, místo jen hlaďte. Na závěr masáže můžete celá chodidla chytnout do dlaní, lehce hladit nožky i kotníky a tím se mile rozloučit.

Snad vám tenhle jednodušší popis masáže poslouží k tomu, aby jste lépe porozuměli tělu a některým signálům, které nám dává. Nejsem žádný lékař a jeden kurz mi na úplné znalosti nestačí. Jen předávám, co jsem sama pochytila a budu ráda, když to pomůže někomu tak, jak to pomohlo mě.

Kurz ve mě vyvolal úžasný pocit odhodlání, potvrdila jsem si svoje strachy a obavy a našla odvahu udělat rozhodnutí pro moji budoucnost. Pan Pavel má takovou energii, že jsem se rozhodla poslechnout svoji intuici a podat výpověď v práci, která mě už nenaplňuje. S radostí teď masíruju svoje příbuzné a hlavně sama sebe – tam, kde to nejvíc potřebuju. Děkuji Pavlovi a Vám přeju, abyste se naučili poslouchat svoje tělo, protože to je to nejdůležitější, co pro sebe můžeme udělat.

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *