.

Leč je sice po Vánocích, nikdy není pozdě na to, představit tipy na skvělé produkty, které se hodí někomu, kdo chce začít (nebo již začal) žít udržitelněji a chce produkovat méně odpadu. Během těchto Vánoc jsem byla vděčná (krom spousty dalších) za jednu věc. Nikdo mě neobdaroval nepotřebnou blbostí, kterou uklidím doma do skříně a za dva roky ji vyhodím. Sdílela jsem tolik svůj nynější styl života, který se snažím stočit zero waste směrem, že si toho jsou všichni v mém okolí vědomi. Nedostávám sprcháče, ale tuhé mýdlo, dostala jsem to, co jsem si přála a věděla, že to potřebuji a budu využívat, a stejně tak i já jsem nějaké zero waste dárky dala někomu blízkému. Co všechno to bylo a co všechno můžete běžně nakoupit i vy? Snad se inspirujete 🙂

 
 

ZERO WASTE BALÍČEK DO ZAČÁTKU

Nemusíme hned někomu cpát bambusový kartáček na zuby nebo vermikompostér do bytu. Zero waste život se musí začít postupně a zlehka měnit staré návyky. Proto jsem pro moji sestru, která mne v myšlence bezodpadového života podporuje a také ho dodržuje, vytvořila zero waste balíček, kde našla všechno potřebné, co udělá velký rozdíl v našem běžném životě a ušetří spoustu zbytečného odpadu. Balíček obsahoval samosebou bavlněné pytlíčky na ovoce, zeleninu či pečivo. Koupila jsem tři různé velikosti od značky Casa Organica. Už jen tohle – vzít si sebou vlastní pytlík – ušetří hodně odpadu. Balíček dál obsahoval klasickou síťovku, což je skvělý vynález a mít sebou vlastní tašku je snad samozřejmost.

Co se kuchyně týče, trošku jsem zaexperimentovala a pořídila první voskovaný ubrousek, který můžete používat na cokoli – od zabalení svačiny, po přikrytí jídla v lednici. Dá se opakovaně používat, umýt, mačkat, přizpůsobit, a když dosluhuje, snadno obnovíte voskovaný povrch a jedete směle dál. Sama jsem pak překvapeně našla pod stromečkem ubrousky rovnou tři pro sebe.

Balíček pak ještě obsahoval lufu, což je přírodní alternativa k houbičce na nádobí.

Pro sebe i ségru jsem koupila skleněnou lahev se sprejovým uzávěrem, která se dá buď využít jako rosička na kytky a nebo lahev na univerzální čistič. Ten si můžete bezobalově vyrobit doma nebo si zajít pro nějaký stáčený. Univerzální čistič doma používám v každé místnosti na většinu povrchů. Přihodila jsem k tomu dva esenciální oleje, citron a cypřiš, které můžete použít jako vůni do tohoto čističe. Jenom pozor, jen tak ve vodě se nerozpustí. Ale o tom jindy.

Celý balíček byl naskládaný v Hanibal vratné tašce, kterou u nás v práci nabízíme. Je vyrobená ze starých stanů z reklamací, které by jinak byly na odpis. Dali jsme jim nový život a šijí je pro nás ženy, které jsou na trhu zaměstnání znevýhodněné. Skvělý upcycling. Více o našem super projektu se můžete dočíst zde. Je to skvělý počin.

 

DŘEVO JE LÁSKA

Můj Martin mi udělal radost dřevěným kartáčem na tělo, který jsem si přála využívat v sauně. Saunovat mě naučil on a navíc – já se ráda nechám drbat. Tenhle kartáč je z bambusu, má přírodní štětiny a vyrábí se ve Finsku. Krom sauny se dá použít jen tak ve vaně a nemusíte si kupovat všelijaké peelingy, s malýma částečkama, protože víte co – mikroplasty. Zbytečně. Po vydrbání tímhle kartáčem jsem měla kůži jak miminko.

Moc jsem si přála cestovní příbor, který sebou můžu mít pořád v batohu a v případě, že jím někde nečekaně venku, nemusela používat ten jednorázový. Navíc jsem objevila firmu Stromy a život, kde dělají tyhle věci (nejen příbory) opravdu kvalitně, krásně a každý kousek je pastva pro oči. Sen se stal skutečností a já pod stromkem našla příbor z jilmu. Je nádhernej, úžasně se drží a určitě potěší každého začínajícího „zerowejsťáka“:)!

Bambusový kartáček na zuby používám už dlouho. Ne každý si na něj ale zvykne. Já jsem neměla ale žádný obal a tak jsem ho při cestování balila do papírového obalu, ve kterém jsem ho nakoupila. Samozřejmostí je, že to nikdy dlouho nevydrželo. Ježíšek mi proto nadělil bambusový obal na cesty, a co víc, koupil ho i pro sebe. Tím mi Martin udělal snad ještě větší radost než samotným produktem:)

NĚCO DO KUCHYNĚ

Ségra vyslyšela moje přání a nadělila mi i něco do kuchyně. Moc jsem si přála pořídit si dřevěný kartáč s výměnnou hlavicí, abych na ty pánve a hrnce nebyla sama. Je to alternativa drátěnky, jak umělé, tak i té kovové. A musím říct, že si to děsně moc chválím. Zaschlá večeře je pryč jedna báseň. A k té večeři jsem dostala i náčiní, dřevěnou špachtličku. Tyhle věci seženete v bezobalových obchodech, různě po netu a nebo ručně vyráběné třeba na nějakém trhu.

Jak už bylo řečeno, lufa je přírod houbička, rozložitelná v kompostu. Jde o tropickou rostlinu, její plody vypadají jako cuketa nebo okurka a dozrálé se používají právě na nádobí nebo jako houba na tělo. Vlastnosti má stejné jako jednorázová houba na nádobí, s tím rozdílem, že vydrží i několik měsíců v suprovém stavu. Lufa po namočení změkne, neškrábe nádobí a je tak skvělou udržitelnou alternativou a pomocníkem do kuchyně.

Voskované ubrousky si můžete buď vyrobit, do čehož jsem se já ještě nepustila, anebo koupit od různých značek. Dostala jsem balení Bee´s wrap, kde jsou tři kousky velké 25×27,5 cm, takže je jejich velikost tak akorát. Zablíte do nich svačinu, ovoce, tvar se přizpůsobí úplně všemu. Voní krásně po včelím vosku a jsou omyvatelné. Přikryjete s nimi talíř v lednici, zabalíte salát, aby neoschnul. Premiéru u nás doma mělo čínské zelí a žampiony. Jednoznačně chválím.

NĚCO DO KOUPELNY

Mamka, babička, přítelkyně, tchýně, kámoška. Všechny máme něco společné. Jsme ženy a rády se o sebe staráme. Máme rády různá ťaplátka, krášlíme se a není tomu jinak i v případě, když někdo žije v souladu s přírodou a více ekologicky. Jen se na to musí odjinud. Po tom, co jsem na sobě otestovala nový olej, tentokrát sezamový, jsem vyrobila sestře olej na obličej. Smíchala jsem velký poměr sezamového oleje, konopného a hroznového a nakapala tam ve správném množství grapefruitový esenciální olej. Ten nádherně svěže voní, projasňuje kůži a hodí se i na celulitidu. Sezamový olej prohřívá a je tak super na zimní období a masáže. Aduška z měj měla obrovskou radost!

Věc, kterou jsem si přála strašně dlouho a nekoupila si ji, protože mám pořád balení starých, je holítko. Železný klasický holící strojek, který si možná pamatujete z dětství od dědy nebo táty. Dodělávám balení jednorázových žiletek a už si je nechci kupovat. Mám teď tohle, žiletka vydrží velmi dlouho, pokud ji čistíte průběžně a jedna nová, zabalená v papíru stojí sedm korun. Až se vám jich nahromadí hodně, můžete je odnést do sběrného dvora. A samotné holení? Žádná věda. Jsem celkem nešika a bála jsem se manipulace. Po prvním holení jak nohou, podpaží, tak i ženských partií jsem ale zjistila, že to není vůbec nic hrozného. Jediný rozdíl vidím v tom, že mám strach a tak pohyby rukou provádím víc uvědoměleji a pomaleji. Holení tak může trvat trochu déle, což je asi jediná nevýhoda. Jinak mohu doporučit. 

O Vánocích nastala situace, kdy jsme s Martinovou rodinou slavili Štědrý den. Více lidí ve skupině obdrželo dárkové balení sprchového gelu a šamponu od běžných značek ze supermarketu. Bála jsem se, že podobnou krabičku, kterou nepoužiju, dostaneme taky. Jaké bylo moje překvapení, když jsem od Martinovi mamky dostala tuhý šampon a tuhé mýdlo. Oboje ručně vyráběné, z konopí. Tohle je bezvadná alternativa, jak začít šetřit odpad v koupelně. Produkty na tělo jsou nejpoužívanější věci, vždyť je dáváme na sebe skoro denně. Zde se dají ušetřit kila plastových nádob.

DVĚ TŘEŠINKY NA KONEC

Každému, kdo by se snažil snížit produkci odpadu ve svém životě, se bude hodit kniha Domácnost bez odpadu, kterou napsala Bea Johnsonová, průkopnice zero waste stylu. Začítám se a těším se na recepty a návody, co si jak mohu doma vyrobit sama. Doufám, že z toho nebudu mít depku, protože tahle paní vyprodukuje se svou rodinu jednu litrovou sklenici odpadu za rok! Každý milovník ekologie by tuhle knihu měl mít doma.

Bezobalová vůně do auta? Jako vážně? A to jde taky? Všechno jde, když se chce. V brněnské parfumerii To Tap, kde můžete sehnat i doplňovací parfém a všechny vůně tam jsou neotřelý a krásný, seženete i tohle vonítko do auta. Stačí z uzávěru vyndat špunt, na chvíli překlopit, nechat tak dřevěný uzávěr nasáknout vůní a je to. Doplnit můžete vždycky. Skvělý tip na originální dárek:)

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *