.

Není to tak dávno, co jsem se začala zabývat tím, kolik toho za svůj život vyhodím. Pracovala jsem dříve v celkem korporátní firmě, kde byla nová balená lahev s vodou na denním pořádku, stejně tak se zde neřešilo třídění odpadu. Tehdy šlo toto téma ještě mimo mě, ale pak mě inspirovala mladá holka z New Yorku, která schová veškerý odpad za čtyři roky do jedné zavařovací sklenice. A s nástupem do Hanibalu, což je k životnímu prostředí hodně ohleduplná firma, se taky leccos změnilo. Obecně jsem se začala zajímat o to, co jím, kolik toho vyhodím, co si kupuji a odkud to pochází, kolik mám oblečení a kde se vyrábí. Tudíž mne téma života bez odpadu nemohlo minout.

Momentálně nežiju úplný život absolutně bez odpadu a pořád dělám kroky k tomu, abych se tam třeba jednou dopracovala. Občas si vezmu oběd sebou do plastového obalu, nemáme v pražském bytě kompost ani slepice a ano, občas zapomenu tašku, ale dělám všechno proto, abych produkovala odpadu co nejméně. Všichni děláme chyby, důležité je, abychom je neopakovali. Beru to krok za krokem a tak bych tu chtěla uvést ty nejzákladnější body, kterými můžete už leccos změnit.

Jeden z největších odpadů, kterej je naprostý zlo, je plast. Čísla, kolik se recykluje a nerecykluje, kolik tun leží na pláži a na zemi, si vygooglí ten, co ho to zajímá. To, že je plastu hodně, hodně, hooooodně, je obecně známo a recykluje se opravdu jenom část. Sedm lahví z deseti. Za pár let bude prý v moři více plastových kusů než je ryb. Tudíž mým prvním úkolem bylo zbavit se hlavně plastových obalů na věcech, které si člověk běžně kupuje.

Igelitky, mikroteňáci a lahve

Zákon o zpoplatnění igelitových tašek nám už teď trochu hraje do noty a snad to donutí více lidí si nákup namyslet dopředu a vzít si vlastní tašku. Igelitky jsou prostě špatný. Tudíž látková taška nebo batůžek jsou celkem dobrý řešení. A když už jsme u toho nákupu, hrozně mi vře krev v žilách, když vidím, jak si my Češi bereme opravdu snad vše do mikrotenových sáčků. Ty jsou stejně tak hrozný. Nerecyklují se a neskutečné množství ničí naši planetu. Já si místo nich pořídila Frusackrozložitelné sáčky na ovoce a zeleninu. Frusack je super věc na uchovávání věcí v ledničce, například polníček nebo podobná „zeleň“ v něm vydrží strašně dlouho čerstvá. Sáčky jsou průhledné, tudíž není problém dávat věci dovnitř a rovnou je poslat v obchodě na pás. Dají se nakoupit i jiné značky, které hodlám vyzkoušet a nebo si je v klidu můžeme vyrobit doma ze záclon.
Lahve jsou kapitola sama o sobě a nejlepším řeším je přestat kupovat PETky a pořídit si nějakou krásnou skleněnou, nerezovou, jakoukoli náhradní lahev, kterou můžete nosit všude sebou. Zkuste Drinkitku, ReTapku, lahve Nalgene nebo Hydroflask🙂
Na webu www.plastjepast.cz si sami můžete přibližně zjistit, jaké množství plastů asi tak spotřebujete. Už jen tyhle malé změny uberou velké množství igelitů a plastů.

Jídlo take away a kelímky na kafe

Jedna z věcí, který mě trápily, byly obědy sebou. Je to neřest, na které pořád pracuju a chci se jí úplně vyhnout. Jen ne úplně všude, kam si chodím pro oběd mi vezmou moji vlastní pixlu. Ale každý den sebou nosím svoji krabičku. Ne vždy se mi podaří doma navařit na dny dopředu. A taky alespoň chodím pro obědy s tou samou taškou a odmítám tašky plastové. A kelímky na kafe? My často jezdíme z Prahy přes sto padesát kilometrů a to by nebylo ono, kdyby si člověk na benzině nedal něco dobrýho. A nebo řidič na povzbuzení kafe. A nejlepší pocit je, když si to člověk natočí do vlastních hrnečků. Od Vánoc máme Joco cup, skleněný se silikonovým víčkem a já už ho tahám i ráno do metra do práce:) Takže na kafe s sebou ideální věc. Hrnky se dají sehnat jak skleněné, tak i eko rozložitelné verze, třeba EcoSoulLife, což je naprosto super:)

Kosmetika a přípravky vůbec

Koukněte doma na běžné věci, které vlastníme. Veškerá část věcí, které si kupujeme, je dnes balená do plastu. Prostředek na nádobí, šampon, pasta, všechno, na co se doma podíváte, má plastový obal nebo je z plastu. Často úplně zbytečně. Nedávno jsem objevila tady v Praze obchod Nebaleno, kde si můžete veškeré potřebné věci do domácnosti a kosmetiku pořídit bez obalu. Po celé republice se dají najít tyhle obchody, tak zapátrejte, kam můžete zajít vy. Několik čistících přípravků pak můžete shrnout do jednoho univerzálního, biologicky odbouratelného a ještě ušetřit. Z kosmetiky zkuste tuhý šampon, tuhá mýdla nebo stáčený sprchový gel. Bonusem je, že jde o přírodní věci a krom toho, že nezatěžujete planetu, do sebe také nepatláte zbytečně chemické věci. Tělo vám poděkuje. Další alternativou je vlastní výroba všeho možného – já se chystám na balzám na rty:)

Jídlo

Až přehnaně moc jídla vyhazujeme zbytečně. Buď protože si toho nakupujeme moc a pak to nesníme, nebo proto, že bychom to měli jíst, protože je to zdravý a pak to nesmíme (já a avokádo po stopadesáté) a nebo taky proto, že například vypěstované jídlo nevypadá dost pěkně. Slyšeli jste něco o křivé zelenině? Jen proto, že ta mrkev není dost rovná, se zbytečně vyhodí. Až 20% zemědělské produkce přijde vniveč. V domácnostech pak vyhazujeme prošlé a shnilé věci, taky jen proto, že si neumíme naplánovat nakupování.
Před tím, než zavítáte do obchodu, projeďte svoji ledničku a svůj plán třeba na týden dopředu. Nakupte opravdu jen to, co sníte. Také se vyplatí se občas podívat do koše a zjistit tak, co vyhazujeme nejčastěji. Vyhněte se akcím 1+ 1 zdarma a dělejte spíše menší nákupy, než ty obří na dva týdny dopředu.
Na téma vyhazování a plýtvání jídlem je senzační web www.zachranjidlo.cz. Dozvíte se všechna fakta, kde se nejvíce plýtvá, jsou tam recepty, rady, co jak uskladňovat, aby Vám to vydrželo déle a je to celkem inspirativní:)

Oblečení

Oděvní průmysl je jeden z největších způsobů znečišťování planety. Proberte svůj šatník a koukněte, kolik z toho máte made in China? Nebo Bangladéš. Oblečení v těchto zemích vzniká příšerným způsobem – co se týče podmínek pro lidi, kteří ho vyrábí. Chemikáliemi zničené ruce, minimální plat, příšerné podmínky. Výrobou se znečišťují řeky a okolí a to nemluvím o transportu do jiných zemí. Proto se zamyslete a příště, až budete nutně potřebovat nové triko nebo bundu, zkuste zapátrat po lokální výrobě. Nejen, že budete vědět, kdo a kde to vyrobil, ale můžete mít spoustu výhod – opravy, výměny a podobně. Podpoříte tím lokální výrobu a pokud budete sázet na kvalitu a tím na vyšší cenu, nebude vám skříň překypovat zbytečnými levnými věcmi, které po dvou letech vyhodíte. Méně je někdy více.

Holčičí dny

Dámy, ruku na srdce, je to hrůza, kolik toho vyhodíme. A přitom je na tenhle typ odpadu jedno úžasné řešení. Jmenuje se menstruační kalíšek.  Nebo další alternativy. Tečka.

Malé kroky vedou k velkým číslům a třeba když začnete některý z kroků doma provozovat, inspirujete tím mamku, tetu nebo kamarádku. Hned bude na světě víc uvědomělejších lidí ohledně znečišťování planety. Takže až půjdete příště na nákup, vezměte si nějakou fajn látkovou tašku, která i dobře vypadá, banány nedávejte do sáčku a sněžte to.

Já věřím v takové pořekadlo – chovejte se k ostatním tak, jak chcete, aby se oni chovali k vám. Platí to ale i pro přírodu. Vždycky bude mocnější a když ji budeme zahlcovat odpady, pěkně nám to vrátí.
Díky, že si neničíme zemi:)