Už jste to určitě zažili. Koukali do skříně – neměli co na sebe, vlastnili stovky kousků oblečení a žádné si v tu chvíli nechtěli obléct. A víte co? Chce to systém a méně věcí! Jak si poradit s něčím takovým, jako je tzv. capsule wardrobe, aneb základní šatník, je vlastně jednoduché a hlavně zábava. Jdem na to?
Pokud se veškerý vaše oblečení netrhá a nerozpadá, rozhodně ho nevyhazujte. Není to ekologický, ani ekonomický. Pěkně si všechno oblečení vyndejte ze skříně a zhodnoťte jeho stav, vztah a styl. Proberte jedno po druhém a udělejte si ve skříni pořádek.
Oblečení rozdělte na tři kupky – NECHÁM SI, OPRAVÍM a ZBAVÍM SE TOHO.
To, co si necháte, to milujete, je to v dobrém stavu, vystihuje to váš styl, máte k tomu citový vztah a nosíte to celkem pravidelně nebo skoro hodně. A rádi. To, co opravíte, je na stejné vlně, jen to má nějakou drobnou vadu. Pokud jste trošku zruční, zajeďte k mámě, babi, tetě na stroj a zkuste si ty ošoupané džíny zašít, zip přešít, rukávy ustřihnout – prostě nějak opravit. Pokud na to nemáte, nebo jde o větší úpravu, poohlédněte se po nějakém krejčovství / úpravách oblečení kolem bydliště. Častokrát malá výměna stojí pár korun nebo stovek a prodlouží život vašeho oblečení ve skříni aspoň o jednu sezónu navíc.
Nápomocný může být v tuhle chvíli otázkový pavouk, kterých najdete na netu spousta – já přikládám moji inspiraci z pinterestu. Třeba to pomůže při rozřazování.
Oblečení, kterého se zbavujete, je úplně mimo váš styl, mimo to, co rádi nosíte, mimo to, co vám padne i po opravě. Je to oblečení totálně mimo vaši velikost, oblečení, které jste na sobě neměli poslední rok ani jednou na sobě. Oblečení po někom jiném, již nevyužitelné. Poslouží někde dál. Pokud se zbavujete věcí, je několik způsobů, jak to udělat. Můžete ho darovat – kolegyním, kamarádkám, mámě, co zhubla, sousedce, sestřenici, co je právě v pubertě.
Další možností je poslední dobou rozvíjející se akce s názvem SWAP. Jde o událost, kde můžete svoje věci (nejen oblečení) vyměnit za něco jiného. Nebo můžete odejít s prázdnou, ale je větší šance, že ty vaše věci neskončí na skládce, ani v Africe. Pogooglete, v Praze se těchto událostí děje už celkem dost a je to skvělá příležitost, jak se zbavit nejen oblečení, ale i knih, dekorací nebo malého nábytku.
Prodávat oblečení není moje zkušenost, ale vy to můžete zkusit. Založte si účet na vinted a nebo ho zkuste prodat rovnou na sociálních sítích. Uspořádejte s holkama a jejich kámoškama prodejní bazárek a peníze věnujte třeba na charitu nebo na zvířátka.
Recyklací myslím textilní kontejnery. Pokud oblečení vyhazujete úplně pryč a nevyužijete ani jednu z možností výše, jde o nezelenější volbu. Oblečení neházejte do směsi! Ani do přírody! Oblečení z textilních kontejnerů putuje na různý místa, od charity (10-20%), přes firmy pro recyklaci (50%), až do Afriky, například (40-45%). Zbytek (5-10%) se spálí.* Takže možná svoji sukni někdy koupíte znovu v sekáči nebo si z ní bohužel děláme skládku na jiném kontinentu. O tom ale v jiném článku.
*Zdroj: Kniha Příběh skříně
Prohlédněte si teď, co vám zbylo a uvědomte si podobnosti. Máte samé světlé oblečení? Milujete velké vzory, nebo jste samý pruh? Vystihuje vás oversize oblečení, velký výstřih na zádech nebo vintage styl? Pokud patříte mezi šťastlivce a svůj styl poznáte, řiďte se jím. Nakupujte si nové oblečení v souladu s tímto stylem, řiďte se svojí barevnou paletou a neexperimentujte. Tyhle kousky bývají často po letech stejně smutně vyřazeny. (Sama o tom vím svoje). Určete si svůj styl, noste ho hrdě a o svoje oblečení se starejte tak, aby dlouho vydrželo.
Z oblečení, které teď vlastníte, sestavte základ šatníku, tedy cca 25-30 věcí, které můžete nosit téměř po celý rok, nebo aspoň tři roční období. Většinou jde klasicky o černé triko s krátkým, dlouhým rukávem, bílé triko, džíny, mikina, sako, sukně, společenské šaty…Základ, který musíte v šatníku mít a zkombinujete ho téměř se vším. Díky základu šatníku pak můžete kombinovat věcí pospolu a vytvořit tak nespočet kombinací oblečení. Budete mít mnohem slabší pocit, že nemáte co na sebe a co kombinovat. Pokud Vám něco do základu šatníku chybí a víte, že to opravdu unosíte, napište si to na wish list.
Budete ještě míň tápat, pokud bude vaše skříň zorganizovaná, čistá a bez bordelu. Věci, které v danou sezónu opravdu nenosíte (šortky v zimě, lyžařské kalhoty v létě) ukliďte někam, kde na ně nejlépe nedosáhnete. Ať jdou z očí. Do poličky či na ramínka, ke kterým máte denně přístup, si dejte jen to oblečení, který plánujete v daných měsících zrovna nosit. Seřaďte je podle svršků, spodků, doplňků a věci na sport a na doma si dejte taky bokem. Noste to, co máte, buďte za to rádi a z nových kombinací se radujte:)
Příště na téma barevná paleta, základ šatníku nebo jak se oblečení recykluje.
Zdraví
yvet