Nejsou tam kdo ví jaký kopce, není to vůbec daleko z Prahy a navíc tam je tolik míst k vidění, že stojí za to tam jet na víc dní. My jsme bydleli týden v kempu Barbora v domečku na kolečkách a v diáři stálo slovo Cyklodovolená. Krušné hory jsou na kolo úplně ideální, takže kdo váhá, ať váhat přestane a vyrazí.
Samotný kemp Barbora, ve kterém jsme týden bydleli, má hned vedle sebe jedno skvělé místo k návštěvě – jezero Barbora. Je to nejhlubší zatopený uhelný lom v Česku a díky tomu je voda v něm nádherně čistá. Jezero je to obrovské, s dobrým vstupem do vody po podélné dlouhé pláži a v neděli to tu vypadá jako na velkém koupálku. To, že to byl původně uhelný lom je vidět i na břehu, protože mezi kamením najdete i malé černé uhlíky. Jezero leží u obce Košťany, což byl většinou náš výchozí bod pro cyklotrasy. Hned za jezerem se napojíte na několik cyklotras a můžete zamířit do výšin Krušných hor. Lze ho i obejít pěšky a nebo si půjčit šlapadlo a objet ho po hladině.
KAM SE VYDAT?
Komáří vížka - Vodní nádrž Fláje
Ve městě Krupka, ve kterém si vyšlápnete ne jeden kopeček, stojí za zmínku a asi i za projížďku přes šedesát let stará lanovka, která je jedna z posledních ve svém druhu. Sedíte na ní totiž na bok, takže nekoukáte do zdvihajících se kopců, ale do korun stromů vedle vás. Cesta nahoru trvá 15 minut a vyvezou vás tam i s kolem, teda krom toho elektrického. Vyvezete se Komáří vížku, kde je i restaurace, pěkný výhled a odtud se můžete po cyklotrasách vydat kterýmkoli směrem. My jsme mířili na jihozápad po kopečcích.
V červenci v Krušných horách míjíte nazelenalou krajinu, obrovské trsy Náprstníků, což je nádherná podívaná a vysoké divizny podél kamenitých cest. Náročný terén tady nečekejte, cesta ubíhá, kopce nejsou náročné a pokud máte horáka, pojede se vám hezky. Na této trase se dostanete i kousek za hranice, tam už vás kopců čeká víc, to ale znamená i nějaké výhledy.
Z německé strany opět brázdíte do Čech a směřujete k vodní nádrži Fláje, která rozhodně stojí za návštěvu. My jsme neměli to štěstí na otevřené informační centrum, které i zvenku vypadá moc hezky, ale pro milovníky vodních nádrží a výstav doporučuju najít si otvírací dobu. Naším cílem bylo objet nádrž kolem dokola a pokochat se nádhernou čistou vodou, která se před vámi rozprostírá. Pohled je to nádhernej, ale nesmíte moc blízko – nádrž totiž zásobuje Teplicko a Mostecko pitnou vodou a proto není dovoleno jít ke břehu. Není to ale potřeba, nádrže je obrovská a cesta na kolo kolem ní rovná a vhodná i pro treková kola. Z Flájí vás na téhle trase čeká ještě nějaké stoupání, u kterého jsem já prohodila pár nehezkých slov, ale jak to tak bývá, po kopci přijde odměna a tentokrát v podobě velkého sjezdu, díky kterému naženete kilometry celkem snadno. Dolů se dostáváme přes Dlouhou louku a díky této trati máme v nohách 72 kilometrů s převýšením 1200 metrů. Není to úpně lážo plážo trasa, ale během ní se máte pořád něčím kochat.
Celý výlet najdete tady: https://www.bikemap.net/en/r/5062329/
Litvínov - Most - Bílina
Jednou jste na Mostecku, tak se musíte podívat na uhelné doly. Jsou pořád v provozu a překvapivě se k nim na kole dostane celkem blízko. Cestou na jih na naší trase jsme si vyšlápli kopeček na Zámek Jezeří, který sice sám o sobě není nijak krásný, ale mají tu pávi na stromě a dvě kozy na zábradlí. Milá zastávka, pokochání úžasnými výhledy. Když budete pokračovat kousek po žluté, 1,5 kilometru za zámkem se vám naskytne obrovský výhled na důl u Vysoké Pece. Cestou po cyklostezce 3106 dojedete až k němu a z části ho budete objíždět. Podél cyklostezky jsou k dispozici informační tabule, kde zjistíte, kde se co těží a jak to vypadalo v historii.
Po tom, co jsme objeli doly a mířili do města Most, jsme nešťastně volili cyklostezku 3106 přes Havraň, která vede přes deset kilometrů po nepříjemném štěrku. Na téhle trase Vás nečeká žádný zrádný a nepříjemný kopec, ale nepohodlný povrch na cestě. Bez horskýho kola tudy ani náhodou. Ve Mostě jsme se nijak nezdržovali, kromě oběda u místního rybníku a při projíždění Chánovem mi můj kluk řekl raději na to šlápni a po dalších pár kilometrech jsme byli v lázeňském městě Bílina. Stavte se projet si lázně a rozhodně s v info centru, které je otevřeno denně do pěti kupte Bílinskou kyselku. Je moc dobrá, chutná jako normální voda a je osvěžující. Super suvenýr!
Celý výlet najdete tady: https://www.bikemap.net/en/r/5153123/
Teplice a Milešovka
Pokud se někdy octnete v tomhle kraji, nenechte se zmást občasným nehezkým pohledem na oprýskané a neopravené domy a zajeďte si do města Teplice. Je to celkem kolo friendly město a navíc se v něm snoubí několik druhů architektury, klidně v jedné ulici. V nejstarším lázeňském městě si určitě dejte v Lázeňské ulici teplé oplatky, jsou vynikající. Oběd doporučujeme v restauraci Krušnohorský Maskaron, kde jsme se výborně najedli. Projeďte zámeckými zahradami, odpočiňte si v parku a kochejte se starými domečky.
Posledním místem, které musím zmínit, ale nepatří úplně do Krušných hor, je hora Milešovka. Je to nejvyšší hora ve středních Čechách, ale z Teplic jste tam za chvilku a místo rozhodně stojí za návštěvu, i když ne moc na kole. Jde původně o sopku a všechno o historii téhle hory vysoké 836,5 m se dozvíte v maličkém muzeu, které vás čeká cestou nahoru na vyhlídku. Z ní je pohled na Střední Čechy úchvatný a pokud budete mít jako my štěstí, dohlédnete třeba až do Prahy nebo na Alpy. Hora je prý největrnějším kopcem naší země, protože právě převyšuje všechny kopce okolo. V místní hospůdce nebo bufetu Chata Milešovka si můžete dát fairtrade kafe, domácí citronádu, třídí tu odpad, nevedou nic s palmovým olejem a mají tu super posezení se skvělou houpačkou na stromě. Báječný místo na jednodenní výlet, který zvládnete i s dětma!
Takže jakmile budete mít čas a chuť, vyražte do tohohle skoro opomíjeného koutu republiky, protože je toho tady hodně k vidění. My tu zažili jednu z nejhezčích dovolených:)